Sākot ar būtiskāko, abi šie barošanas modeļi paredz to, ka suns tiek barots ar svaigu un termiski neapstrādātu barību – pamatā gaļu. Lai salīdzību abu barošanas modeļu labumu un kādam mērķis tas vispār tiek darīts, vēlot iepazīstināt, kāda ir ideoloģija un pamatojums par vienu un otru veidu.
BARF – Biologically appropriate raw food
Ar “BARF” apzīmē bioloģiski atbilstošu, jēlu pārtiku. Tas ir dabisks barošanas veids, kas ir piemērots gan suņiem, gan kaķiem. Lielu popularitāte ieguva 1993. gadā.
“Vienkārša loģika un pamata bioloģija ir noteicošā, jo mūsu mājdzīvnieku organismi pieprasa evolucionāru diētu un tieši tādu mums tiem ir jāsniedz”
Šādu apgalvojumu piedāvā Dr. Ians Billinhursts savā autorgrāmatā “The BARF diet. Raw feeding for Dogs & Cats using evolutionary principles“. Billinghursts uzskata, ka mūsdienu suņi un kaķi ir pilnībā piemēroti tādai diētai, kāda evolūcijas gaitā ir izveidojusies tiem sugas pārstāvjiem, kas auguši brīvē. Mūsdienu suņu gremošanas sistēma ne ar ko neatšķiras no tās, kāda tā bija suņiem, pirms mēs to pieņēmām savās mājās. Mainījušies ir tikai barošanas paradumi, ko cilvēki piemēro saviem suņiem komerciālu apstākļu vadīti.
Pamatojums sausās barības esamībai mūsdienu suņu diētā nav meklējams to veselības uzlabošanā, bet, kā jau citos šīs mājaslapas rakstos noskaidrojām, tas ir veids, kā lielu apjomu barības saražot īsā laikā un finansiāli izdevīgi.
Jo vairāk mēs savus mājdzīvniekus atraujam no to dabiskās barošanas, jo vairāk veselības problēmu tiem var parādīties. Suņu un kaķu organismi dabiski ir paredzēti jēlas pārtikas pārstrādei. Pasaulē krietni ir palielinājies šādu veselības problēmu un slimību skaits, kopš mājadzīvnieki tiek baroti ar komerciālo barību – vēzis, ādas slimības, iekaisumi.
Otrs “BARF” skaidrojums, kas patiesībā bija oriģinālais šīs barošanas metodes nosaukums skanēja šādi “The bones and raw food diet“, kas tulkojumā nozīmē – kaulu un jēlas barības diēta. Pirmo reizi šāds skaidrojums un barošanas diētas modelis tika piedāvāts 1993. gadā grāmatā “Give your dog a bone“, kuras autors arī ir Dr. Ians Billighursts.
Mūsdienās “BARF” ir uzskatāma par pilnvērtīgi sabalansētu diētu, kurā ietilpst gaļa, kauli, skrimšļi, orgāni un neliels daudzums augu valsts produkti.
Aptuvenais procentuālais produktu iedalījums ir šāds:
50-70% muskuļgaļa (tostarp 10% tauki)
20-30% kauli, skrimšļi un gaļa, kopā ar kauliem, skrimšļiem
10-30% orgāni
10% augu valsts produkti
0% ogļhidrāti, jeb graudaugi
Kāpēc barot pēc BARF modeļa?
Spīdīga un veselīga spalva, veselīga āda, tīri zobi, suņa elpa ar neitrālu aromāta, izvairīšanās no nevēlamām saslimšanām, spēcīga imūnsistēma un laimīgi paēdis suns ir galvenie iemesli, kāpēc suņu saimnieki izvēlās šo barošanas veidu.
Šo sarakstu vēl var papildināt ar filozofisku pārliecību, ka suņi ir pamatā ir gaļēdāji, plēsēji un neatkarīgi no tā, ka tie dzīvo mūsu mājās, suņiem būtu jāsaņem tiek dabiski piemērota barība. Joprojām suņu ģenētiskā sakritība ar savvaļas vilku ir 99,9%. Lai arī kā cilvēkiem patiktu suņus salīdzināt ar saviem cilvēkbērniem, bez reālas nepieciešamības ietērpt tos drēbītēs un radīt nereālu, komisku tēlu par šo sugu, suns joprojām ir dzīvnieks ar visiem tiem piemītošajām dabiskajām vajadzībām un instinktiem.
BARF pagaidām ir vienīgā, maksimāli pietuvinātā diēta suņa dabiskajai barošanai. Tā paredz tieši tādu olbaltumvielu, tauku, kalcija, vitamīnu un citu barības vielu daudzumu, kāds ir iegūstams, ja suns apēstu reālu, veselu medījumu.
KETO – Ketogenic diet
Suņu barošanā ir salīdzinoši jauna tendence. Lielākais fokuss šīs diēta ieviešanai mājdzīvnieku barošānā tiek likts tieši uz dažādu slimību ārstēšanu vai savlaicīgu izvairīšanos no saslimšanas riskiem. Cilvēkiem šī diēta nav nekas svešs un jau 1920. un 1930. gados medicīnā to izmantoja sengrieķu ārsti, tādējādi ārstējot epilepsiju, līdz to aizvietoja ar medikamentiem.
Keto diēta sastāv no ļoti zema ogļhidrātu, augstu tauku un mērena olbaltumvielu satura. Šādās proporcijās uzņemtā barība, enerģijas ieguvei, liek ķermenim ogļhidrātu vietā dedzināt taukus.
Kā tas strādā?
Lai radītu enerģiju, organisms var izmantot dažādus enerģijas ieguves avotus – kreatīnfosfāts, glikoze un tauki. Ja pamatā suņa barība sastāv no oglļhidrātiem (komerciālā barība), tad enerģijas ieguvei ogļhidrāti tiek sašķelti līdz glikozei vai tiek noglabāti aknās glikogēna formā. Tas ir ļoti ātrs veids, kā saražot enerģiju relatīvi īsā laikā, bet šāda enerģija arī tiek ātri izmantota.
Ja barības pamatā ir tauki un glikogēna rezerves ir mazas, tad organisms šos taukus pārvērš par ketoniem, kas būtībā ir tauksskābes, kuras organisms izmanto enerģijas iegūšanai. Lēnāks enerģijas ieguves avots, bet šādu enerģiju var izmantot ilgāku laika posmu. Tas ir dabisks process, kas izraisa vielmaiņas stāvokli, ko sauc par ketozi.
Par vēzi un keto
Lai savilktu saikni starp keto diētu un vēzi ir veikti vairāki pētījumi, kas skata, kā keto diēta palīdz izvairīties no vēža saslimšanas. Piemēram, vācu bioķīmiķis Oto Varburgs, kas, starp citu, saņēma Nobela prēmiju medicīnā, par pētījumu, kas pierādīja, ka ļaundabīgo audzēju metabolisms pamatā ir atkarīgs no glikozes uzņemšanas, saka, ka ļaundabīgās šūnas nevar izmantot taukus enerģijas ieguvei. Tātad, no taukiem tās sevi nevar pabarot. Atsaucei: https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/1931/warburg/biographical/
2013. gadā Dr. Tomass Seifrīds parādīja, ka vēzi izsauc ir mitohondriju vielmaiņas disfunkcija. Sapratnei – mitohondriji ir organisma šūnu spēkstacijas. Vienā šūnā var būt pat līdz 50 000 mitohondriju. Arī mitohondrijus ir jāapgādā ar barības vielām un, ja šīm ”spēkstacijām” ir traucēta vai pilnīgi nestrādājoša vielmaiņa, jeb metabolisms, tad tas var izraisīt vēzi.
Atsaucei: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941741/
Tas nozīmē, ka, ja vēža šūnas nesaņem glikozi no ogļhidrātiem vai glutamīnu no olbaltumvielām, tās nevar izdzīvot. Tas ir iemesls, kāpēc keto diētā proteīnu, jeb olbaltumvielu sastāvs ir zema līdz mērena apjoma.
Vēža un citu audzēju paveidu rašanos ietekmē arī citi faktori un lielu lomu tajā spēlē dzīvnieka kopējā veselība, kā tāda, tomēr keto diēta ir ļoti populārs veids, kā šīs slimības kontrolēt un ārstēt.
Tie nav vienīgie iemesli
Keto diētai ir arī citi ieguvumi, kā piemēram, epilepsijas ārstēšana. 2015. gadā publicētais pētījums pierāda, ka 7 no 21 suņiem, šī diēta samazināja krampju biežumu par 50% un 3 no visiem suņiem krampji pazuda pavisam. Atsaucei: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4635653/
Tāpat, kā ir novēroti arī šādi uzlabojumi:
– iekaisumu samazināšanās
– ievērojams svara zudums (suņiem ar palielinātu ķermeņu masu)
– cukura līmeņa samazināšanās asinīs, suņiem ar diabētu
– mazāka vēlme našķoties
– izteikts enerģijas pieaugums
– aknu veselības stāvokļa uzlabojums
– mazāks hronisko saslimšanu risks
– palīdz epilepsijas ārstēšanai
– mitohondriju pieaugums
Iespējamie blakus efekti
– keto-gripa, jeb saaukstēšanai līdzīgi simptomi, ko izraisa strauja barības maiņa, no augsta proteīnu sastāva uz augstu tauku sastāvu, kas var ilgt vairākas dienas.
– šķidra vēdera izeja, ko izraisa strauja barības maiņa. Šāds pats blakus efekts var tikt novērots arī pie BARF diētas, pārējas periodā, tomēr gribu pieminēt, ka tas viennozīmīgi nav slikts rādītājs. Tā parasti neilgst vairāk par 1-2 dienām un to ir iespējams savlaicīgi novērst ar probiotikas vai citu preparātu lietošanu.
– iespējama mikrobu daudzveidības samazināšanās gremošanas traktā. Šie mikrobi ir nepieciešami, lai uzturētu normālu zarnu trakta vidi un stabilizētu imūnsistēmu.
– pankreatīts
– izvēlīgi ēdāji iespējams nevēlēsies ēst šādu barību
– muskuļu atrofija
Kas vispār ir jābaro un cik daudz?
Kopumā cilvēkiem keto diētā kalorijas sastāv 70 – 80% no taukiem, 20 – 25% no olbaltumvielām un 5 – 10% no ogļhidrātiem.
Suņiem šie cipari ir mazliet citādāki. 82% kalorijas tiek iegūtas no taukiem, 17% no olbaltumvielām un 1% no ogļhidrātiem.
Vairāk par par to vari lasīt šeit: https://www.ketopetsanctuary.com
BARF VS KETO
Kurš no šiem barošanas modeļiem ir labāks? Domāju, ka bilde ir skaidra. BARF barošanas modelis nodrošina pilnvērtīgi sabalansētu maltīti, tādu, kā suns ēstu savvaļā. Keto diēta ir paredzēta suņiem ar noteiktām saslimšanām, lai ārstētu tās vai arī suņiem, kuriem ir augsts risks uz noteiktām saslimšanām, lai savlaicīgi no tām izvairīties. Keto diēta, manuprāt, nav piemērota fiziski veselam sunim ar labu ģenētisko iedzimtību, jo tā izslēdz vairākas būtiskas uzturvielas, kā dažādas šķiedrvielas, augu izcelsmes vitamīnus un plašu klāstu ar proteīna avotiem. Tā var tikt izmantota kā viena no ārstniecības metodēm, kuru nosaka vetārsts.
Vairāk par BARF modeli vari lasīt šeit: https://svaigbarosana.lv/svaigbarosanas-vadlinijas/