Viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc senioru suņu saimnieki izvēlās neuzsākt sunim svaigbarošanas dietu, ir – jau par vēlu. Pastāv maldīgs uzskats, ka šis barošanas modelis ir paredzēts kucēniem vai gados jaunākiem suņiem. Daudziem šķiet, ka barības nomaiņa senioru vecumā var apdraudēt suņa veselību. Tomēr, tā nav un uzsākt suni barot ar termiski neapstrādātu pārtiku būs tikai ieguvums jebkurā vecumā.
Svaigbarošana var tavu senioru pasargāt no šādām iespējamām saslimšanām:
- Zobu un smaganu slimības
- Kuņģa un zarnu trakta slimības
- Aknu un nieru saslimšanas
- Hormonālās saslimšanas
- Ādas slimības
- Aptaukošanās
- Artrīts
- Vēzis
Pamata komponentes šo slimību novēršanai ir iekļautas sabalansētā svaigbarošanas diētā, kas sastāv no kvalitatīviem gaļas izcelsmes proteīna avotiem, kalcija, orgānu izcelsmes vitamīnu avotiem, augu valsts produktiem, probiotikas, Omega 3 un 6 izcelsmes avotiem un citiem dabiskas izcelsmes uztura bagātinātājiem, kā piemēram, spirulina pulveris, čia sēklas un dažādi garšaugi.
Pastāv teiciens: “Tu esi tas, ko tu ēd”. Daudzi suņi seniori, diemžēl, ir spilgts piemērs tam. To izskats un uzvedība ir pati kulminācijai ilggadīgai, nekvalitatīvai ēšanai. Pārāk daudzu šādu suņu ķermeņi man bieži atgādina taukainu iekaisuma bumbu, kas ir rezultāts pārstrādātas pārtikas patēriņam. Blāvi skatieni, piepampušas ausis, krakšķošas locītavas, ciets un sauss apmatojums, trausli nagi, sarkana anālā atvere, izkārnījumu konsistence svārstās no ūdeņainas uz aizcietējumu. Suņa veselības un imūnsistēmas pamatā ir tā gremošanas trakta, jeb vēl precīzāk kuņģa un zarnu vides balanss. Šo balansu var uzturēt ēdot barību, kas ir bagāta ar probiotiķiem.
Rietumu medicīna kādu laiku jau ir novilkusi paralēli starp kuņģa un zarnu trakta veselību un imūnsistēmas darbību. Ne tikai suņiem, bet arī cilvēkiem. Imūnsistēma tiek stiprināta, ja kuņģis un zarnas tiek barotas ar probiotiku, jeb labvēlīgajām baktērijām. Komerciālā pārtikā izejvielas, kuru sastāvā probiotika ir maz vai nepastāv nemaz.
Kuņģa un zarnu trakta sagatavošana svaigai pārtikai
Kad esi izlēmis uzsākt barošanu ar šai sugai piemērotu svaigbarību, pirmais solis paredz nelielu daudzumu probiotikas pievienošanu jau esošajai barībai. Tas ir nepieciešams, lai suņa gremošanas traktu pamazām sāktu radināt pie jaunās barības.
Viens no iemesliem, kāpēc daži suņu saimnieki ir atmetuši domu par svaigbarošanu – jo dodot sunim uzreiz jēlu gaļu, kaulus un pārējās komponentes, tam parādījās šķidra vēdera izeja. Veselīgas zarnu mikrofloras izveide var izraisīt caureju. Tāpat, barībai par daudz pievienotas probiotikas var izsaukt zarnu attīrīšanās procesu, jeb caureju.
Kopumā ēdiens ir paredzēts tam, lai ķermenī ieliktu iekšā to, kas ir labs un nepieciešams un izvadītu no tā ārā, kas ir slikts un nevajadzīgs. Pēc gadu ilgas nepiemērota ēdiena ēšanas, tā organismā ir uzkrājušās daudz sliktās taukvielas un ciete, kas ir jāizvada ārā.
Visticamāk tu esi piedzīvojis, ko līdzīgu. Pēc veselīgu salātu apēšanas, bieži vēdera izeja sāk darboties ātrāk. Tas ir attīrīšanās process, kas ir nepieciešams arī tavam sunim, bet kontrolētā daudzumā.
Ilgtermiņā svaigbarošana neparedz tādu vēdera izeju, tieši pretēji – izkārnījumu daudzums un apjoms samazinās, bet šajā pāriešanas procesā pastāv iespēja, ka viss sākumā nenotiks tik gludi.
Izvēloties probiotiķi, ko pievienot klāt esošajai suņa barībai, iesaku izvēlēties tādu, kura sastāvā ir liels daudzums dažādu labo baktēriju, piemēram, kefīrs vai bez piedevu jogurts, kurā ir gan bifido, gan lakto baktērijas. Tāpat, tam var pieiet radoši un uztaisīt pats savu probiotiķi – https://svaigbarosana.lv/2020/08/02/probiotiki-suniem/
Lai, ko arī izvēlētos, iesaku sākt ar mazumiņu. Nelielu daudzumus pievienot ikdienas barībai un gradācijā to palielināt katru dienu. Kopā šim procesam atvēli nedēļu.
Pāriešana uz pilnvērtīgi sabalansētu svaigbarību
Kad esi pavadījis nedēļu, pievienojot suņa barībai probiotiku, vari sākt pievienot klāt arī svaigus pārtikas produktus. Princips ir gluži tāds pats, kā iepriekš. Nelielu daudzumus gaļas pievieno esošajai barībai katru dienu, palielinot jaunās barības un samazinot iepriekšējās barības daudzumu katru dienu. Nedēļas beigās sunim jau būtu jāēd porcija, kas sastāv tikai no gaļas.
Sāc ar vienu proteīna avotu – vista, piemēram. Tā suņa gremošanas traktam būs vieglāk sagremojama. Otrajā nedēļā var dot liellopu vai cūkgaļu. Ceturtajā nedēļā var sākt miksēt gaļas veidus. Sākumā vairāk koncentrēties uz muksuļgaļu, kurai ar laiku var pievienot arī gaļas kaulus, skrimšļus, orgānus. Par to, kā pareizi jāveido pilnvērtīgi sabalansēta svaigbarība vari izlasīt šeit – https://svaigbarosana.lv/2020/08/02/svaigbarosanas-vadlinijas/
Īpaši tavu uzmanību vēlos vērst tieši uz augu valsts produktiem, kas jāiekļauj svaigbarošanas diētā. Arī par tiem esmu devusi ieskatu rakstā “Svaigbarošanas vadlīnijas” (links augšā), bet daudziem tieši šis ir klupšanas akmens, lai nenodarītu kaitējumu suņa veselībai ar svaigbarošanu.
Tam, kādi tieši augļi un dārzeņi tavam sunim tiek doti un kādā viedā pasniegti, ir liela nozīme. Vienmēr ir jāizvērtē, kas tieši ir nepieciešams tieši tavam sunim. Burkāns vienmēr būs labāka izvēle par komerciālo suņu kārumu, bet, savukārt, brokolis ir labāka izvēle par burkānu.
Ja tavam sunim ir diabēts, tad tā uzturā vajadzētu iekļaut dārzeni ar iespējami zemāko glikēmisko indeksu. Zaļās pupiņas tam ir lieliski piemērotas. Ja sunim ir vēzis, tad tam būtu jādod augu valsts produkts ar zemu cukura un augstu antioksidantu līmeni, kas arī ir zaļajās pupiņās, bet vēl vairāk ir kale un brokoļos. Šie produkti ir jāpasniedz smalki rīvēti, sagriezti vai blenderēti, lai to vērtīgas uzturvielas varētu absorbēties zarnās.
Ja sunim ir aknu mazspēja, tad tā dietā ir jāiekļauj brokoļi vari briseles kāposti. Ja sunim ir nieru problēmas, tad barībai jāpievieno banāns.
Ja sunim nav saslimšanas, tad iesaku dārzeņu un augļu izvēli balstīt pavisam vienkāršā teorijā – jo krāsaināk, jo labāk. Par to, kādas uzturvielas ir pieejamas katras krāsas produktā lasi rakstā “Svaigbarošanas vadlīnijas”.
Kāpēc augu valsts produkti ir priekšlaicīgi jāsagatavo pirms to došanas sunim
Ar to es nedomāju vārīšanu vai cepšanu. Arī augu valsts produktus sunim jāpasniedz termiski neapstrādātus. Nozīme ir tajā, kādā veidā tie tiek pasniegti. Labākais veids būtu tos sablenderēt, bet derēs arī, ja tos smalki sarīvēsi un kāpēc?
Suns pēc būtības ir gaļēdājs, kas nozīmē, ka tā īsais gremošanas trakts dabiski ir paredzēta gaļas pilnīgai pārstrādei. Kad suns vai tā priekštecis vilks medī, viņš apēd pilnīgi visu medījumu, ar ausīm, astēm, orgāniem un arī kuņģi ar visu tā saturu. Zālēdāju kuņģis ir pilns ar jau daļēji pārstrādātiem augiem, ko vilkam ir nepieciešams uzņem tieši tādā daudzumā.
Suņa žokļa uzbūve, zobi un siekalu enzīmi nav pielāgoti tam, lai uzsāktu augu valsts produktu pārstrādi jau mutes dobumā, kā arī tā kuņģa un zarnu skābes nav tam paredzētas. Ja sunim iedosi veselu dārzeni vai augli, tā zarnās neuzsūksies neviena uzturviela, jo tas nav spējīgs šo produktu sašķelt līdz tādam līmenim.
Tāpēc mājas apstākļos nepieciešams imitēt šo sagremošanu ar priekšlaicīgu produkta pārstrādi – smalki sarīvējot vai blenderējot.
Noslēdzošie ieteikumi
Labākās barības bļodas ir no nerūsējošā tērauda vai keramikas. Plastmasas bļodās uzkrājās mikrobi un ar laiku tās izdala nevēlamus toksīnus.
Sunim senioram var būt jūtīgs kuņģis uz aukstu pārtiku, tāpēc to iepriekš pilnībā atkausē. Tas tiek attiecināts tieši uz gaļu, jo svaigbarotāji – suņa saimnieki – parasti suņa maltītes priekšlaicīgi sagatavo pa porcijām un uzglabā saldētavā.