Kādus dārzeņus un augļus suns drīkst/nedrīkst ēst

Bieži saviem suņiem, kā našķi dodam dārzeņus un augļus. Tie noteikti ir labāka alternatīva par komerciāli ražotiem suņu kārumiem. Tomēr, ne visi augu valsts produkti, kas ir labi mums pašiem ir labi arī mūsu suņiem. Lai izvairītos no dažādām nevēlamām kaitēm, kas var piemeklēt suni, iesaku iepazīties ar šo sarakstu:

Augļi un ogas

Ābols
Jā, suns drīkst ēst ābolus
, bet tikai to mīksto daļu. Ābolu sēklas un serde ir jāizgriež ārā. Kopumā ābols ir labs vitamīna A un C, un šķiedrvielu avots. Tajos ir zems tauku un proteīnu saturs, tāpēc āboli būs labs našķis tieši vecākiem suņiem.

Avokado
Nē, suns nedrīkst ēst avokado. Visas avokado daļas ir bīstamas suņa veselībai. Kauliņš, miza un mīkstums satur satur persinu, toksīns, kas izraisa vemšanu un caureju. Avokado mīkstajā daļā persin ir nosacīti mazāk, tomēr tas tāpat ir par daudz priekš suņa organisma.

Banāns
Jā, suns drīkst ēst banānu. Tas ir labs našķis ar zemu tauku saturu un tajos ir augsts kālija, biotīna, vara, vitamīnu un šķiedrvielu saturs. Tajos ir maz holesterīns un nātrijs, bet augsts cukura saturs, tāpēc banāns nav ikdienas našķis.

Mellenes
Jā, suns drīkst ēst mellenes un vajag. Mellenes ir ‘superēdiens’, kas ir bagāts ar antioksidantiem, kas uzlabo redzi un novērš šūnu bojājumus. Tajās ir augsts šķiedrvielu, fitokemikāliju saturs.

Melone
Jā, suns drīkst ēst meloni. Tajā ir daudz barības vielas, zems tauku saturs un ir lielisks ūdens un šķiedrvielu avots. Tomēr, tāpat kā ar banānu, melonēs ir liels cukura saturs, kas nozīmē, ka arī šis nav ikdienas našķis. Īpaši ar šiem augļiem ir jāuzmanās, ja sunim ir diabēts vai aptaukošanās.

Ķirsi
Nē, suns nedrīkst ēst ķiršus. Tie satur cianīdu, kas sunim ir indīgs. Tāpat, pastāv iespēja, ka ķiršu kauliņi sasprūdīs aklajā zarnā, kas var beigties ar operāciju. Cianīds izjauc šūnu skābekļa transportu, kas nozīmē, ka asins šūnas tiek nepietiekami apgādātas ar skābekli. Ja suns ir apēdis ķiršus, pievērs uzmanību tā nevēlamajiem, ārējiem simptomiem – paplašinātas acu zīlītes, apgrūtināta elpošana, sarkanas smaganas (normālas ir rozā).

Dzērvenes
Jā, suns drīkst ēst dzērvenes. Mazos daudzumus tas būs labs barības papildinājums. Tās ir bagātas ar antioksidantiem. Pārāk daudz dzērvenes gan var novest pie šķidras vēdera izejas.

Vīnogas
Nē, suns nedrīkst ēst vīnogas. Vīnogas un rozīnes sunim ir ļoti indīgas, neatkarīgi no suņa šķirnes vai vecuma. Vīnogas ir tik indīgas, ka var novest pie aknu mazspējas. Kā arī, tajās ir pārlieku daudz fruktozes, ko suņa gremošanas traks nav spējīgs pilnvērtīgi pārstrādāt.

Mango
Jā, suns drīkst ēst mango, bet tikai tā mīksto daļu. Šis vasarīgais auglis ir pilns ar četriem vitamīniem – A, B6, C un E. Tajā ir kālijs un beta-karotīns, un alfa-karotīns. Mango kauliņā arī ir indīgais cianīds, tāpēc to sunim nekādā gadījumā nedod. Tāpat, tas satur cukuru, tāpēc tas nevar būt suņa ikdienas našķis.

Apelsīni
Jā, suns drīkst ēst apelsīnu. Lai arī suns drīkst ēst apelsīnu, var gadīties, ka viņam tas negaršos, spēcīgās citrusa smaržas un garšas dēļ. Apelsīns ir lielisks C vitamīna, kālija un šķiedrvielu avots. Arī no šī augļa sunim var dot tikai tā mīksto daļu – atdalot to no mizas un sēklām. Ja suns ēd apelsīnu, nepārforsē ar daudzumu, jo tā skābā sula lielos daudzumos var kairināt tā kuņģi.

Persiki
Jā, suns drīkst ēst persiku, bet tikai tā mīksto daļu. Tajos ir daudz šķiedrvielu un vitamīns A, kā arī var palīdzēt novērst iekaisumu, bet tāpat, kā ar ķiršiem – kauliņš satur indīgo cianīdu.

Bumbieri
Jā, suns drīkst ēst bumbierus. Tas ir lielisks našķis, kas satur daudz varu, vitamīnu C un K, šķiedrvielu. Tāpat kā ar āboliem, pirms došanas sunim, izņem tā serdi un sēklas.

Ananās
Jā, suns drīkst ēst ananāsu. Pāris gabaliņi ananāsa ir lielisks kārums. Tajā ir augsts vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu saturs. Tas satur bromelīnu, kas ir gremošanas enzīms, kas palīdz organismā absorbēt proteīnus.

Avenes un zemenes
Jā, suns drīkst ēst avenes un zemenes. Šīs ogas satur vitamīnu A, šķiedrvielas un enzīmus, kas baltina zobus. Avenēm ir pretiekaisuma īpašības, kas vecākiem suņiem palīdzēs tieši locītavām. Vairāk par vienu sauju avenes un zemenes ik nedēļā dot gan nevajadzētu, jo tās satur arī nelielu daudzumu ksilītu – cukura subsīdiju, kas sunim lielos daudzumos var būt letāls.

Tomāti
Var dot sunim, ja tam nav alerģiska reakcija. Tomāta sarkanā daļa ir sunim droša, bet tā zaļā daļa satur solanīnu, kas sunim ir indīgs.

Arbūzs
Jā, suns drīkst ēd arbūzu. Svarīgi pirms došanas sunim, attīrīt arbūzu no mizas un sēklām. Karstās vasaras dienās, saldēti arbūza gabaliņi ir sulīgs, ar ūdeni pārpildīts našķis. Tajos ir daudz vitamīns A, B6, C un kālijs.

Dārzeņi

Brokoļi
Jā, suns drīkst ēst brokoļus. Šo dārzeni savu suņu ēdienkartē iekļauju bieži, jo tam piemīt daudz labu “ārstniecisko īpašību” uzturvielu ziņā. Tas ir pārpildīts ar vitamīnu C, šķiedrvielā un galvenokārt ir ar zemu tauku saturu.

Jā, suns drīkst ēst briseles kāpostus. Tajos ir daudz antioksidanti. Arī šeit uzmanies ar daudzumu. Pārāk daudz briseles kāposti un sunim uzpūtīsies vēders. Tas pats attiecās uz parastajiem kāpostiem. Papildus varu pieminēt, ka bez sāls fermentēti šādi kāposti, ir vienkārši lielisks probitiķis, ko mazos daudzumos pievienot suņa barībai katru dienu. Tas baros zarnu mikrofloru ar labvēlīgajām baktērijām, stiprinot tā imunitāti un uzlabojot gremošanu. Recepte pieejama šeit: https://svaigbarosana.lv/2020/08/02/probiotiki-suniem/

Burkāni
Jā, suns drīkst ēst burkānus. Labs našķis, ar zemu kaloriju saturu, kas satur beta-karotīnu, šķiedrvielas un vitamīnu A.

Selerija
Jā, suns drīkst ēst seleriju. Papildus vitamīniem A, C un B, selerija satur arī uzturvielas, kas nodrošina veselīgu sirdsdarbību.

Sēnes
Nē, suns nedrīkst ēst sēnes. Savvaļas sēnes sunim var būt indīgas. Kamēr tikai 50 – 100 no 50 000 sēņu šķirnēm ir atzītas par indīgām, tās tāpat var sunim var būt letālas.

Sīpoli
Nē, suns nedrīkst ēst sīpolus. Sīpoli, puravi un maurloki ir daļa no ”Allium” augu klases, kas ir indīgi lielākajai daļai mājdzīvnieku, arī suņu un īpaši kaķu. Sīpolu ēšana var izraisīt suņa sarkano asins ķermenīšu plīsumu, vemšanu, caureju, vēdersāpes un sliktu dūšu. Visbīstamāk šī dārzeņu ēšana ir tieši jāpāņu šķirnēm – Akita un Shiba Inu, bet labāk tos nepiedāvāt nevienam sunim.

Spināti
Jā, suns drīkst ēst spinātus, bet tas nav labākais variants, ko piedāvāt. Spinātos ir daudz skābeņskābe, kas traucē organismā uzsūkties kalcijam un var novest pie nieru mazspējas. Sunim vajadzētu apēst ļoti lielu skaitu ar spinātiem, lai tas notiktu, bet labāk būt piesardzīgam.

Rieksti

Suns drīkst ēst tikai zemesriekstus. Visos pārējos riekstos ir cianīds un kā augstāk jau tika noskaidrots, tas sunim ir indīgs. Zemesriekstus sunim nedrīkst dot grauzdētus, sālītus vai jeb kā citādi apstrādātus. Arī zaļi zemesrieksti sunim nav veselīgi, jo tā gremošanas trakts nespēj tos pārstrādāt. Zemesriekstos ir daudz taukvielas, tāpēc tas nav ikdienas našķis. Labākais tā pasniegšanas veids ir bez piedevu, bez sāls – zemesriekstu sviests.
To mēdz saukt arī par ātro enerģijas ieguves avotu, kas lieliski noderēs garākos pārgājienos ar suni.

Vienīgais veids, kā suns drīkst ēst augu valsts produktus

Pirms došanas sunim, augu valsts produkti ir priekšlaicīgi jāsagatavo. Ar to es nedomāju vārīšanu vai cepšanu. Arī augu valsts produktus sunim jāpasniedz termiski neapstrādātus. Nozīme ir tajā, kādā veidā tie tiek pasniegti. Labākais veids būtu tos sablenderēt, bet derēs arī, ja tos smalki sarīvēsi un kāpēc?

Suns pēc būtības ir gaļēdājs, kas nozīmē, ka tā īsais gremošanas trakts dabiski ir paredzēta gaļas pilnīgai pārstrādei. Kad suns vai tā priekštecis vilks medī, viņš apēd pilnīgi visu medījumu, ar ausīm, astēm, orgāniem un arī kuņģi ar visu tā saturu. Zālēdāju kuņģis ir pilns ar jau daļēji pārstrādātiem augiem, ko vilkam ir nepieciešams uzņem tieši tādā daudzumā.

Suņa žokļa uzbūve, zobi un siekalu enzīmi nav pielāgoti tam, lai uzsāktu augu valsts produktu pārstrādi jau mutes dobumā, kā arī tā kuņģa un zarnu skābes nav tam paredzētas. Ja sunim iedosi veselu dārzeni vai augli, tā zarnās neuzsūksies neviena uzturviela, jo tas nav spējīgs šo produktu sašķelt līdz tādam līmenim.

Tāpēc mājas apstākļos nepieciešams imitēt šo sagremošanu ar priekšlaicīgu produkta pārstrādi – smalki sarīvējot vai blenderējot.

Ilglaicīga veselu, iepriekš nesagatavotu augu valsts produktu ēšana ir liels slogs uz suņa aknām un nierēm un var novest pie šo orgānu mazspējas.