Un nē, tas nenozīmē, ka baroju meitenes tikai ar augu pasaules produktiem! Suns svaigēdājs nozīmē, ka tas ēd, lielākoties, tikai gaļu + dzīvnieku subproduktus, dārzeņus un augļus – visu svaigu un neapstrādātu! Gluži, kā tas ir pieņemts viņu dabā.
Tam, kāpēc pieņēmu šādu lēmumu – pilnībā atteikties no sausās barības – ir vairāki pamatojumi.
Pirmkārt, vecākā meitene ēda ļoti nepastāvīgi. Pie samērā vienmērīga aktivitātes līmeņa, viņas apetīte bija ļoti mainīga. Dažbrīd, viņa pati uzsāka mazus gavēnīšus un atteicās no pārtikas līdz 2 dienām. Tā bija riktīgi sarkanā zīme – ES NEGRIBU ĒST ŠO BARĪBU, MAN NEGARŠO. Dīdīšanas gar mūsu kājām, kamēr paši ēdām vakariņas, kļuva neizturama. Mora ir ļoti klausīgs suns un zina, ko nozīmē komanda – vietā! Bet, viņas kāre apēst, ko svaigu un sulīgu bija spēcīgāka par dresūru.
Otrkārt, pat brīžos, kad Mora (vecākais suns) ēda divas reizes dienā, viņas aktivitātes līmenis bija ļoti zems un, lielākoties, viņa tikai gulēja vienā vietā, nekādā veidā neiesaistoties ģimenes dzīvē, kopā būšanā, darīšanā. Kamēr Miška (jaunākais bērns) vienmēr mums staigā pakaļ, pieprasa uzmanību, spēlējās un guļ blakus. Mora šķita vairāk nomākta, bez dzīvesprieka. Protams, kā tad justies laimīgam, ja vēders rūc un apēstais negaršo. Milestība un laime ne tikai cilvēkiem iet caur vēderu, bet arī dzīvniekiem.
Treškārt, es nekad līdz galam nejutos labi dodot viņām sausos graudus (kibble) un ar laiku sapratu, ka arī viņas par to nejūtas labi. Pirmā pazīme, kas liecināja, ka ar šo barību gluži viss nav kārtībā, bija abu suņu izkārījumi. Abas būdamas veselas, regulāri nokārtojās kā govis, milzīgas pļockas, kas traki smird. Konsistence sabiezēja tikai dienās, kad tām tika dots kauls. Uzsvars uz vārdu – regulāri – jo neregulāri arī no sausās barības viss bija kārtībā.
Ceturtkārt, pilnīgi sentimentāli uz to visu raugoties, es savus suņus pielīdzinu saviem bērniem, kas man vēl nav, bet ir, jo tie pagaidām ir mani suņi. Aizdomājos, vai arī saviem nākotnes bērniem, svaigas pārtikas vietā,dotu tikai pārstrādātu, presētu barību un ik pa laikam, kādu burkānu, lai zobi pavisam neatrofētos. Izklausās nepareizi un visnotaļ ne humāni. Tad, kāpēc es tā daru ar saviem suņiem? Noteikti, jo tā ir vieglāk, ērtāk, jo vairums tā baro savu mājdzīvniekus, jo vetārsti nestāsta par iespēju barot ar svaigu pārtiku, jo, kāda jēga ir uz to iespringt. Bet, es taču gribu, lai mani suņi dzīvo ilgi un laimīgi!
Sasaucot kopā visu augstāk minēto , es sāku audzēt domu par suņu barošanu tikai ar svaigu un neapstrādātu pārtiku. Informācija par tēmu internetā ir atrodama masīvi – dzīvnieku speciālistu sarakstītas grāmatas, forumu diskusijas, pieredzes apmaiņas un personīgie stāsti, viss kas ir par un pret. Iesākumam iesaku iepazīties ar šiem rakstiem:
Raw feeding guide
Personal story
Raw feeding mistakes
A book of
Noteikti izlasi arī šo: Must read – autore ir kodolīgi atbildējusi uz svarīgākajiem ar svaigēšanu saistītajiem jautājumiem.
Interneta rakstos izskanējuši abu pušu viedokļi, tie, kas apliecina, ka barot ‘RAW’ ir labi un vajag un tie, kas uzskata, ka tas apdraud suņa veselību. Abi viedokļi runā patiesību. Dot sunim reālu gaļu, nevis pārstrādātus gaļas atgriezumus (+nagi, ragi, āda u.c.) vienmēr ir bijusi un būs dabiskāka un augsvērtīgāka barošanas pieeja. Kā arī, tas sevī ietver dažādus riskus, piemēram, gatavojot pārtiku, mēs, lielākoties, to apstrādājam – vārot, cepot, sautējot. Primāri, tas tiek darīts, lai izvairītos no pārtikā esošajām sliktajām baktērijām, vīrusiem, slimībām u.c. tārpiem. Kurš gan no jums ēstu jēlu vistu? Tu nē, bet suns gan apēdīs. Līdz ar to, pastāv risks, ka tava suņa organismā var nonākt visi sliktumi, ar ko sadzīvo mūsu būru vistiņas. Tas pats attiecas uz jēlām olām, zivīm un visu citu, kas ir jēls.
Kāpēc sunim drīkst dot jēlus produktus? Lai ierobežotu šo sliktumu nonākšanu suņa puncītī, gaļu pirms barošanas var sasaldēt. Protams, produktu sasaldēšana nekad 100% nenodrošina baktēriju izmiršanu, tomēr tas ir labs ‘safety check’. Kā arī, atceries, ka suņa siekalas satur antibakteriālas vielas un to kunģa vide ir daudz spēcīgāka par cilvēkam esošo. Kā mēs visi to zinām, suņi savu slavu pasaulē ir iemantojuši ar īpašu sugas iezīmi – kakēdāji. Pat, ja tu baro savu suni ar pārdabiski sterilizētu sauso barību, tas nekad neatteiksies no jebkā smirdīga uz zemes, cita suņa dibenā, tavā tualetes podā un tā bezgalīgi, jo smirdīgāk, jo labāk. Šī iemesla vadītiem, visiem suņu saimniekiem būtu ieteicams suni regulāri attārpot. Kas nozīmē, iziet pilno attārpošanas kursu, nevis ietīt vienu ripiņu gaļas šķēlītē un darbiņš padarīts. Kamēr suns grauž tabletīti, arī tev noderētu darīt to pašu (un nemaz nemelo, ka nečubinies ap sava suņa purniņu). Cilvēkiem tāda paša principa tabletes ir nopērkamas jebkurā aptiekā.
Kad medicīniskie līdzekļi karā pret baktērijām ir beigušies, paliek vēl tikai viena aizsargpieeja – izbeidz pirkt būros audzētas, ar hormoniem piekrautas, D vitamīnu nedabūjušas, ar mēsliem barotas, zāli neēdušas vistas un cūkas! Tās nevajadzētu ēst ne tavam sunim, gan ne tev pašam. Mūsu Rīgas centrāltirgū ir visas tās foršās tantiņas, kas pārdod vistas, liellopus, to subproduktus un citu tavam sunim vajadzīgo gaļu, kas ir audzēta brīvē. Arī enerģētiski šī gaļa ir piemērotāka ēšanai.
Kāpēc radās apstrādāta suņu barība?
Apetītes mazināšanai vēlos tevi iepazīstināt ar gana ātru, iespējams sausu, bet ļoti noderīgu ieskatu vēsturē par to, kā šāda barība radās un kas tur ir iekšā.
Daudziem cilvēkiem komercionālo suņu ēdienu pastāvēšana mazina nepieciešamību sagatavot to maltīti pašiem. Cilvēki tic, ka komerciālais suņu ēdiens tiek ražots tāpēc, ka suņiem ir jāēd to, kas atrodas konservos un sausās barības paciņās. Sākotnēji, visi pie mājām radinātie suņi pārtika no cilvēku ēdienu paliekām. Tas nozīmēja, gaļas pārpalikumu, dārzeņu, augļu, kaulu izbarošana suņiem. Šie pārpalikumi netika nosviesti sunim pie kājām, bet gan smalki pagatavoti. Ļoti iecienīts suņu ēdiens bija vārīta aitas galva kopā ar dārzeņiem.
Ņemot vērā laiku, enerģiju un bruto faktoru, ar kādu tika pagatavota maltīte, komerciālo suņu pārtikas produktu industrijas sākums likās, kā loģisks nākamais solis.
Pirmais komerciālais suņu pārtikas produkts bija – piena kauls. Tas ir suņu cepums kaula formā, ko jūrnieki deva saviem kuģu suņiem. Tas bija kalorijām pārpildīts cepums, kas ir paredzēts ilgiem jūras ceļojumiem. Arī uz sauszemes palikušie suņu saimnieki ātri vien pielāgoja šo gardumu saviem mājas mīluļiem.
Pirmais pasaules karš ieviesa pirmās nopietnās pārmaiņas industrijā. Kara laikā bija liels pieprasījums pēc kara zirgiem, ko uzturēja un pārdeva zirgu ‘rūpnīcas’. Kara beigās vairs nekam nederīgos zirgus sāka nogalināt un pārstrādāt suņu konservos. Lielākajai daļai mums no šīs idejas sametas slikta dušā, tomēr ,industrija strauji attīstījās.
Pāriešana no konservētās barības uz sauso paciņu barību notika, pateicoties Otrajam pasaules karam. Metāls tika norobežots un atvēlēts tikai militārajām vajadzībām, kas nozīmēja, ka nekādu metāla konserva bundžiņu vairs nevarēja ražot. Līdz ar to suņu barības kompānijas sāka ekspermentēm ar pārtikas žāvēšanu.
1996. gadā process, kas ir pazīstams (vai tieši otrādi nesaprotams) pēc vārda – ekstrūzija (kibbling) – uzņēma apgriezienus un tiek izmantots vēl šodien. Šis process ietver sastāvdaļu kombināciju – gaļas produktu, graudu, dārzeņu – sasmalcināšanu, tvaicējot augstās temperatūrās, pēc tam nospiežot (vai ekstrudējot) maisījumu, ar presēšanas mašīnu tiek iegūti mazie, perfektie graudiņi (kibble), kas procesa beigās tiek apsmidzināti ar tauku maisījumu, garšas pastriprinātājiem un vitamīniem, lai padarītu barību barojošu un apetelīgu.
Bet, zirgi tač’ ir mūsu draugi! – domāja tā laika cilvēki un izcīnīja taisnību, panākot, ka zirgu izmantošana suņu barības ražošanā tiek aizliegta ar likumu. Yay them! Tomēr, ar kaut ko suņu barības paciņas bija jāpiepilda, bet vismaz tie vairs nebija zirgi.
Kas mūsdienās ražo suņu barību un kas tajā ir iekšā?
Primāri,
šodienas vadošās mājdzīvnieku barības kompānijas, kas pārstāv 80% no industrijas ir:
* Nestle – Purina, Beneful, Mighty dog, Aplo
* Mars – Pedigree, Nutro, Royal Canin
* Colgate & Palmolive – Hill’s Science diet
* Procter & Gamble – Lams, Eukanuba
* Del Monte Foods – Kibbles and Bits, Gravy Train, Nature’s recipe
Dažādi zīmoli, dažādas mārketinga pieejas , dažādas cenas un tas pats ēdiens. Šajā brīdī tu varētu domāt, ka esi uzvarējis sistēmu, atradis ēdienu, kas ir piemērots tieši tavam kucēnam. Man tev ir pārsteidzoši jaunumi – tu noteikti neesi to izdarījis! Tā, kā suņu ēdieni tiek pārdoti ar saukli ‘Complete and balanced’, nozīmē, ka tavs suns var dzīvot veselīgi ēdot tikai vienu produktu un katram no dažādo firmu produktiem ir jāatbilst tādām pašām uzturvielu prasībām. Eiropas savienības regulas nozīmē firmām konkrētu produkta sastāva, lai tām virsū varētu lipināt etiķeti ”Complete and balanced”. Lai arī, kādu šāda tipa barību tu nopirktu, beigu beigās tā ir viena un tāda pati, kā pārējās simts.
Šīs pašas regulas pieprasa, lai uz paciņas tiktu aprakstītas 3 lietas:
1. Garantētās analīzes pārskats
Nodrošina, ka pārtikas produktā ir pietiekams daudzums olbaltumvielu, tauku, šķiedrvielu, sniedzot neapstrādātus mērījumus. Neapstrādātu pētījumu pamatā ir veids, kā izmērīt pārtikas produktā esošā slāpekļa daudzumu, ko parasti konstatē olbaltumvielu avotā, bet par to sīkāk es nerakstīšu, jo tam tik tālu vairs nav nozīmes. Bieži vien mājdzīvnieku barības etiķetē tu pamanīsi, ka barībai ir pievienotas ‘papildus’ barības vielas,piemēram, kalcijs, fosfors, taurīns. Papildus faktam, ka taurīns sunim ir pilnīgi nevajadzīgs (suņi to saražo paši), ja barības saturs satiekas ar regulām (ko tas dara), tad tam ir jāsatur konkrēts daudzums kalcija, fosfora u.c. Citiem vārdiem, sakot šīs papildus uzturvielas ir tikai mārketinga triks. Nav tur papildus kalcijs! Ja tavam sunim vajag kalciju, nopērc to atsevišķi vetklīnikā.
2. Paziņojums par uzturvērtību pietiekamību
Nodrošina, ka uzņēmumi ir izmantojuši vienu no trim metodēm, lai pierādītu, ka viņu pārtika ir 100% ”Complete un balanced”. To var izdarīt formulējot pārtikas produktus, lai tie atbilstu regulās noteiktajam uzturvielu aprakstam. To panāk – testējot pārtiku, veicot barošanas pētījumus vai arī veidojot pārtikas produktus ar formulu, kas ir līdzīga tiem produktiem, kam jau ir pārbaudīti barošanas pētījumā.
3. Sastāvdaļas
Lielākajai daļai cilvēku šī ir svarīgākā uzlīmīte uz paciņas. Saraksta augšgalā noteikti ir graudi un gaļas produkti. Ja tavs suns ēd konservus, tad, pārsteidzošā kārtā, viņš pārtiek no ūdens, kas satur 75% no konserva + netiek norādīts pie sastāvdaļām. Citas sastāvdaļas ietver saistvielas, biezinātājus, vitamīnus, minerālvielas un antioksidantus, kurus izmanto kā konservantus.
Lai arī fakts, ka katras sastāvdaļas procentuālais daudzums ne vienmēr tiek uzrādīts, ir satraucošs, pastāv veids, kā noteikt vismaz aptuveno sastāvdaļu iedalījumu. Visas galvenās olbaltumvielu, tauku un šķiedrvielu sastāvdaļas un to avoti tiks uzskaitīti vismaz kā pirmie pieci no saraksta, kas nodrošina visu lielumu barības sastāva. Nākamie 3-5 produkti jau ir ievērojami mazākā apjomā un tā uz atpakaļu.
(un šis ir mans mīļākais fakts) Bet, lai noskaidrotu, vai etiķetē uzrādītie “organiskie burkāni” vai “svaiga liellopa gaļa” ir reāla paciņas sastāvdaļa, jāskatās vai saturā tā tiek norādīta pirms vai pēc sāls. Tas paciņā nekad nebūs vairāk par 0,5-1%, tāpēc, tas, kaut kas, pēc tam norādītais, ir tikai sīka daļa nekā – mārketings, ko tu nopērc.
Kā tiek sagatavota tava suņa barība?
Ņemot vērā, augstāk minēto, par to, ka suņa barības paciņas saturam ir jāatbilst regulu noteiktajai kārtībai, kā suņu pārtikas ražotāji padara šo barību tīkamu gan tev, gan tavam sunim un, galvenokārt, labāku par blakus produktu? Atbilde atkal ir – mārketinga triki.
Lielākā daļa patērētu paciņas satura saraksta augšdaļā vēlās redzēt vārdu – GAĻA. Un, uzņēmumi zina, ka paciņas cenu varēs celt uz augšu, ja gaļa tiks novieta priekšplānā. Tomēr, arī šeit slēpjas nejauks noslēpums. Lai arī, kā šī gaļa tiktu aprakstīta, vai tā ir svaiga, žāvēta, kaltēta, tā joprojām sastāv tikai no gaļas ķidām un tas pat ir labi. Vismaz šādā veidā tiek nodrošināts, ka produkcijas rezultātā mēs nenodarbojamies ar pārtikas izmešanu. Nav nozīmes, ko birka uz paciņas saka – ”blakus produkts” vai visa lielopu gaļa – tu vienmēr vari būt drošs, ka tie ir gaļas pārpalikumi, ko mēs paši neēdam. Piemēram, astes, gaļas atgriezumi, subprodukti, kurus pārstrādā ar smalku aparātu.
Apstrādes procesā gaļas daļiņas tiek uzkarsētas, atdalītas, atkal sapresētas kopā, sasmalcinātas, sajauktas ar “lietām” un tad konservētas vai ekstrudētas tavai ērtībai. Ņemot vērā šo faktu, nav nozīmes vai uz paciņas ir norādīts – svaiga gaļa vai kausēta gaļa – tā ir viena un tā pati gaļa – pārstrādāta no vieniem un tiem pašiem produktiem un tā vairs nav svaiga.
Lūk, kāpēc tā dara:
Gaļas kausēšana (uzkarsēšana) ir atdalīšanas process, kurā pamatā visu mums nevajadzīgos gaļas produktus savāra vienā masā un pārstrādā “gaļas ēdienos” (meat meal). Tas neizklausās pēc pārāk svaiga procesa. Pirms šī barība tiek konservēta vai žāvēta graudos (kibble), tā iziet cauri diezgan sarežģītam un nedabiskam apstrādes procesam. Toties, tas ļauj ēdienam uzglabāties krietni ilgāku laika posmu. Piemēram, konservētos ēdienos nelielas gaļas daliņas izšķīdina gabalos ar želeju vai karstumu. Lielā skaitā gadījumu šie gabaliņi jau vairs nav gaļa, kā gaļa, bet gan augu proteīni, kas izskatās kā gaļa.
Konservēšanas un žāvēšanas procesi iznīcina visas uzturvielas, kas sākotnēji ēdienā vēl bija. Lai barība atbilstu regulās noteiktajam, apstrādes procesa beigās tai klāt pievieno 3-5 reizes vairāk vitamīnus, kam vajadzētu atrasties gaļā. Jebkurā gadījumā šie vitamīni gandrīz vienmēr ir sintētiski (pat “dabīgā” pārtikā), jo sintētiskie vitamīni ir daudz lētāki.
Arī antioksidanti tiek pievienoti, kā konservanti un tie ir vai nu dabīgi (E vitamīns), vai sintētiski (BHA un BHT). Pārstrādes procesa beigās, vienā vai otrā gadījumā, galaproduktam ir nesamērīgs tauku, proteīnu, minerālvielu līdzsvars.
Otra svarīgākā sastāvdaļa ir graudi – tie ir daudz lētāki par gaļu un arī satur olbaltumvielas. Protams, ieguvums no graudiem ir smieklīgi mazs, bet vismaz lēts.
Mārketinga triki
Līdzīgi, kā ar mūsu pārtiku, arī suņu barība ir plašs tirgus sektors, kurā izpausties ar uzticamiem saukļiem, produkta iepakojumu un veselīgas pārtikas birkām. Kad nākamreiz pērc savam sunim sauso barību vai konservus, meklē tur šos raksturojošos vārdus, kas būtībā neraksturo neko reāli esošu:
- Premium – ir nenoteikts un neregulēts termins. Visi produkti var būt premium.
- All Natural with xyz – nozīmē, ka “xyz” nav nekas dabisks.
- Organic – var nozīmēt ļoti daudzas lietas, bet suņu barības ražošanā nekā organiska nav (skat. augšējo tekstu)
- Supplements (papildinājumi), piemēram, papildus kalcijs – ja tas ir jau noteikts šī tipa barības veidā, tad tas jau tur atrodas un nekāda papildus kalcija tur nav un nedrīkst būt.
- Fresh – ja šī barība ir konservēta vai sausa, tā jau sen vairs nav svaiga.
- Nepērc speciāli atsevišķai suņu sķirnei paredzētu barību (Sveiks, Royal Canine). Nepastāv pamatota iemesla to darīt. Tas ir mārketinga triks!
Šeit uzskatāms mārketinga piemērs no sausās barības, ko pirms svaigēšanas devām savām meitenēm. Jau pirms barošanas tikai ar svaigu pārtiku, pastiprināti interesējos par to, kas atrodas sausās barības paciņās. Protams, tikai tad mana interese aprobežojās ar barības satura birkas analizēšanu. Zināju, ka barībā nedrīkst būt liels graudaugu saturs un, ka kucēnam jādod barība ar paaugstinātu tauku un kalciju procentu sastāvā. Sekoju līdzi porciju daudzumam un biežumam. Pat tad manu uzmanību pastiprināti piesaistīja arī saukļi uz paciņas priekšas un nostrādāja par labu vai sliktu, kādam produktam.
Attēlos Miškas barības paciņa, kur tiek atkārtoti uzskaitīts, ka barība ir svaiga. Kā tas jau tika noskaidrots, pārstrādāta barība vairs nav svaiga, jo iziet cauri sarežģītam apstrādes procesam. Tāpat tiek pieminēts populārs vārds “Premium”, tomēr šajā gadījumā tas ir transformēts jaunā vārdā “Superpremium”, kas burtiski neizsaka neko. Uzraksts “Balanced Growth” norāda, ka barība ir sabalansēta, kas, protams, tāda nevar nebūt, jo regulās noteiktās normas ir noteikušas konkrētu uzturvielu sastāvu. Šī barība ir tik pat sabalansēta, cik lētāka barība. “High digestibility” – norāda, ka barība ir sunim viegli sagremojam. Lai arī, vairāk sunim būtu grūti nesagremot jau samaltu, izkaltētu un sapresētu barību. Suņa kunģa vide ir paredzēta tam, lai tas viegli varētu sagremot pat kaulus. Šādi graudi ir tīrais nieks. Uzraksts par kalcija klātesamību norāda uz papildus kalciju, kas pievienots barībai, kas tur nav pievienots, jo nav paredzēts ražot tādu barību. Kā arī, paziņojums, ka šī barība stiprinās suņa imunitāti, jo tajā ir pievienoti augļi un dārzeņi ir absurdi. Tie apstrādes procesā pievienoti augļi un dārzeņi nekādā veidā nenogādā savus dabīgos vitamīnus sunim, jo apstrādes procesā tas viss tika iznīcināts. Un, protams, paziņojums par zemu graudu sastāvu, kas ir praktiski uz jebkuras suņu barības paciņas. Graudu procents jau sākotnēji barībā ir noteikts zems, nav nepieciešams to atkārtoti rakstīt uz paciņas priekšas. Tas maldina pircēju, liekot tam domāt, ka tieši šī barība ir īpaša.
*Tas īsumā par svarīgāko. Ar šo pašu, bet plašāk aprakstīto informāciju vari iepazīties varen’ attapīgas žurnālistes rakstā, kam sekojoši ir veltīti vēl divi papildus raksti: The Story of Kibble
Kopsavilkumā, katrs suņa saimnieks var izvēlēties sava mīluļa ēdienkarti. Neviens suns nav pāragri nomiris ēdot sauso vai konservēto barību. Tas vismaz nav pierādīts, bet tā dzīves ilgumu un kvalitāti šāda veida barība vienozīmīgi nenodrošina. Lai arī, kādu barību iegādātos, tu nekad nebūsi drošs par to, kas tajā patiešām atrodas. Mēs ar šādu domu sadzīvot nevaram un abi suņi ir pārāk nozīmīgi, lai mēs viņu dzīvi izniekotu, balstot suņu barības industriju, piebarojot tās ar pārstrādātu, ķīmisku masu. Tas, kādā veidā tiek ražota suņu barība tikai pastiprināja mūsu dabisko vēlmi pāriet uz svaigēšanu. Suņu meitenēm bija taisnība, svaiga barība ir labāka.
Bloga turpinājumā varēsi iepazīties ar mūsu svaigēšanas receptēm, kā pareizi barot suni ar svaigu pārtiku, kādus produktus drīkst un nedrīkst dot sunim un kā tā ķermenis šos produktus pārstrādā.
Ja esi instagram iemītnieks, vari ieskatīties mūsu haskiju meiteņu profilā, kur jau ir ievietotas pāris noderīgas ēdienu receptes – instagram/mishkaandmora
Priekā!