Orgāni svaigbarošanā

Orgāni ir svaigbarošanas komponente, kuru sastāvā ir vitamīni un citas būtiskas uzturvielas. BARF barošanas modeļa teorijā ieteicamās orgānu proporcijas nosaka, ka sunim jāsaņem 5% aknas un 5% citi orgāni. Tomēr, dažu suņu vēderi uz šādu orgānu sadalījumu var būt jūtīgi, jo aknas ir bagātas ar vitamīnu A un tādā gadījumā šo sadalījumu var attiecīgi pielāgot. Orgāniem no kopējās maltītes jāveido 10%.

Sekrēcijas orgāni ir uzturvielām bagātākā dzīvnieku izcelsmes gaļa, kura pilda vairākas dzīvībai svarīgas bioloģiskās funkcijas. Muskuļgaļa un kauli nesatur visa veida vitamīnus vai arī satur tikai mazu daļu no tiem, tāpēc svaigbarošanā obligāti ir jāiekļauj orgānu gaļa.

Orgāni ir pārpildīti B grupas vitamīniem (B1,B2,B6, B12 un folskābe). Tāpat tie ir bagāti ar minerālvielām, kā fosfors, dzelzs, varš, magnijs un selēns. Tieši aknās ir liels daudzums taukos šķīstošā vitamīna A un mazliet arī vitamīns D.

Kā jau augstāk minēts, dažos gadījumos suņiem ar jūtīgu gremošanas traktu pārlieku liela orgānu uzņemšana barībā izsauc ilgtermiņa šķidru vēdera izeju. Tad orgānu daudzums ir jāsamazina un iztrūkstošo daļu jāizvieto ar dažādiem dabiskiem uztura bagātinātājiem.

Aknas
Viens no koncentrētākajiem A vitamīna avotiem. A vitamīns palīdz uzlabot gremošanu, uztur reproduktīvo orgānu veselību, kā arī ir spēcīgs antioksidants. Tāpat tajās ir folijskābes, B grupas vitamīni, dzelzs un varšs. Šie vitamīni ir ļoti jūtīgi uz termisku apstrādi lielā karstumā, tāpēc, lai aknas nezaudētu savu uzturvērtību, tās ieteicams sunim pasniegt svaigā veidā.

Tieši tamdēļ, ka aknās ir liels daudzums A vitamīna, tās nav ieteicams barot vairāk par 5% no dienas porcijas. Par daudz A vitamīna = šķidra vēdera izeja.

Nieres
Otrs populārākais orgāns, ko iekļauj svaigēdāju uzturā. Šajā orgāna ir koncentrēts daudzums selēna, B grupas vitamīni un D vitamīns. Īpaši liellopa nieres ir laba izvēle D vitamīna ieguvei.

Liesa
Tajā ir daudz dzelzs un aminoskābe triptofāns. Īpaši kucēnu barošanā liesai ir liela nozīme, jo dzels nodrošina normālu organisma attīstību. Šis nav izplatīts orgāns un lielākoties jāmeklē pie ārpus tradicionālajām tirdzniecības vietām.

Aizkuņģa dziedzeris un liellopa kuņģis
Lai arī aizkuņģa dziedzeris un liellopa kuņģis nav bagāti ar minerālvielām un vitamīniem, tiem ir cita priekšrocība – tajos ir liels daudzums vērtīgo gremošanas enzīmu. Suņiem ar novājināju gremošanas sistēmu vai tās darbības traucējumiem šis orgāns darbojas, kā dabisks probiotiķis. Arī pilnībā veseliem suņiem ir ieteicams ēst šos orgānus.

Smadzenes
Smadzenēs olbaltumvielu un tauku attiecībā ir 1:1 un tieši šis taukskābju saturs tās padara par vērtīgu orgānu. Smadzenēs ir liels daudzums DHA Omega tauksskābes un tāpēc šis būs vērtīgs barības papildinājums tiem suņiem, kuri uzturā nevar lietot zivis vai vēžveidīgos.

Sēklinieki
Lai arī bieži dēvēti, kā “Rocky mountain oysters”, jeb austeres, tomēr sēkliniekiem piemīt pavisam citas uzturvielu īpašības. Tajos ir daudz B grupas vitamīni, īpaši B12.

 

Ieteikumi izvēlīgiem ēdājiem:

  1. Smalki sagriezti orgāni. Sagriezt orgānu pavisam mazos gabaliņos un sajauc tos kopā ar muskuļgaļu. Šādi suns tiek radināts pie orgānu garšas un smaržas, kas patiesi bieži ir savdabīga. Ar katru ēdienreizi pakāpeniski palielini orgānu gabaliņu lielumu (uz lielākiem) un ar laiku suns pieradīs pie šādas gaļas un būs spējīgs to ēst arī lielos, veselos gabalos.
  2. Saldēti orgāni. Orgāna daļu no maltītes vari jau priekšlaicīgi uzglabāt saldētāvā atsevišķi no pārējās maltītes daļas. Muskuļgaļu, kaulus un dārzeņus pasniedz sunim gandrīz istabas temperatūrā, bet orgānus piedāvā saldētus. Tādā veidā tiem nav jocīgās, mīkstās vai ļumīgās tekstūras, kā arī smarža ir neitrāla.
  3. Viegli applaucē orgānus. Metode nodrošina to, ka orgāna gaļa no ārpuses apvelkās, bet iekšējā daļa paliek jēla. Šāda orgānu gaļa sunim liksies gardāka. Orgānus sagriež mazāks gabalos un patur karstā ūdenī 2-3 minūtes. Nesagriez to pārāk smalki, lai orgāns iekšā tiešām paliktu jēls. Šo nevajag izvēlēties, kā pirmo metodi, jo maza daļa vērtīgo uzturvielu karstum apstrādi neiztur.