Es vienmēr meklēju arvien jaunus produktus, ar kuriem papildināt savu suņu ēdienkarti. Pirmkārt, lai ēdiens viņām (maniem suņiem) būtu mainīgs, jeb interesants un tas ātri neapniktu. Otrkārt, lai viņas uzņemtu visus tām nepieciešamos vitamīnus, minerālus un labās baktērijas dabiskā veidā.
Pirms šī visa eksperimenta ar fermentētiem dārzeņiem, viņu ēdienkartē regulāri tika iekļauts liellopa kuņģis (veicina labo zarnu baktēriju rašanos) un pulverveida probiotiķis, kura sastāvā bija aļģes un linsēklas. Liellopa kunģis no ēdienkartes nepazudīs, bet pulverveida probiotiķi aizstās fermentēti dārzeņi un kāpēc?
Jo, es uzskatu, ka jebkurš produkts, kas ir radīts bez rūpnieciskās apstrādes iesaistes ir ar augstāku uzturvērtību, nekā produkts, kas tiek “iekapsulēts”, izmantojot augstu temperatūru, ekstrudēts, veidojot dažādu formu tabletes, pulverizēts un jebkādi citādi termiski apstrādāts.
Kas ir fermentēti pārtikas produkti?
Fermentācija, jeb rūgšana ir bioķīmisks process, kas fermentu (enzīmu) ietekmē rada ķīmiskas izmaiņas ogļhidrātos, jeb sašķeļ tos sīkākās vienībās. Tā ir oksidācijas ietekmē veicināta enerģijas ieguve no ogļhidrātiem. Šādu pārtiku var dēvēt arī par priekšlaicīgi “sagremotu”, kas nozīmē, ka suņa gremošanas traktam būs jāveic mazāks darbs un tas ir tieši tas, kas mums ir vajadzīgs!
Neliela, bet būtiska atkāpe no tēmas. Atgādinu, ka suņa gremošanas trakts nav spējīgs pilnvērtīgi pārstrādāt augu valsts produktus. Suņa siekalas nesatur nepieciešamos fermentus (enzīmus), lai uzsāktu dārzeņu šķelšanu mutes dobumā. Kā arī, tā zarnās šo fermentu klātbūtne ir sveša. Priekšlaicīgi nepārstrādāti (sasmalcināti, sablenderēti) augu valsts produkti suņa gremošanai traktam rada lielu slogu un ilgtermiņā var radīt veselības problēmas. Tāpat, maldīgs ir uzskats, ka šādi suns uzņems no dārzeņiem vitamīnus. Ja organisms nevar produktu sasmalcināt pats, tad arī zarnās nav iespējama uzturvielu uzsūkšanās. Retu reizi kāds lielāks gabals dārzeņa neko ļaunu tavam sunim nenodarīs, tomēr, ja ievēro BARF svaigbarošanas metodi, kurā dārzeņi sastāda 5-10% no kopējās porcijas apmēra, tad šo procentu nepieciešams priekšlaicīgi sagatavot, lai no tā būtu, kāda jēga.
Fermentēti, jeb skābēti vai raudzēti pārtikas produkti var būt gan dārzeņu, gan piena produktu izcelsmes, tomēr šoreiz uzsvars tiek likts tieši uz dārzeņiem, jo savu suņu ēdienkartē neiekļauju raudzētus piena produktus. Līdz ar to, dalos tikai savā pieredzē.
Kas ir probiotiķi un prebiotiķi?
Probiotiķi ir produkti, kuru mērķis ir apgādāt zarnu ekosistēmu ar dzīvām un potenciāli labvēlīgām baktērijām. Probiotiķiem piemīt antagonista (nomācoša) ietekme un patogēniem mikroorganismiem. Patogēnās baktērijas ir tās, kas organismā izraisa infekcijas un zarnu mikrofloras traucējumus.
Savukārt, prebiotiķi ir vielas, kas kalpo kā pārtika zarnu mikroflorai. Augšējā gremošanas trakta prebiotiķus nespēj sagremot un tie neuzsūcas, taču tie tiek fermentēti resnajā zarnā, pateicoties tās spēcīgajai mikroflorai.
Šī raksta ietvaros aprakstītais probiotikas paveids ir baktērijas, kas tiek iegūtas no fermentētiem dārzeņiem, kas ir primārais probiotiķis, ko izvēlos dot saviem suņiem.
Baktērijas, kas sastopamas fermentētos dārzeņos sauc par LAB (Lactic acid bacteria), kas sevī ietver Lactobacillus, Leuconostoc, Pediococcus, Lactococcus, Streptococcus.
Kāpēc veselīgas zarnas un gremošanas trakta kopumā ir svarīga imūnsistēmas darbībai?
Kad gremošanas sistēma ir disbalansā, nav nekas neparasts, ka arī imūnsistēma ir novājināta. Suņa imūnsistēma ir tiešā mērā atkarīga no tā zarnu mikrofloras. Kad zarnu sieniņas nav darba kārtībā un zarnu bakteriālā vide nav līdzsvarā, tās nespēj ražot limfocītus – imūnās šūnas. Veselas zarnas – vesels suns! 80 – 85% no imūnsistēmas atrodas zarnu sieniņās.
Fermentēti pārtikas produkti veicina labvēlīgu vidi zarnās – veselīgu zarnu mikrofloru, kas ir suņa imūnsistēmas galvenais balsts. Fermentēti produkti papildina zarnas ar labvēlīgajām baktērijām, gremošanas fermentiem, vitamīniem un minerālvielām.
Par to, kāpēc suņiem būtu jāēd fermentēti dārzeņi
Arī veseliem suņiem ir jāuzņem labvēlīgās baktērijas. Īsi un konkrēti apkopojot informāciju galvenie iemesli, kāpēc suņa ēdienkartē ir jāiekļauj fermentēti dārzeņi:
- Apgādā zarnas ar labvēlīgajām baktērijām
- Nodrošina to, ka sliktās baktērijas (arī nepieciešamas normālai zarnu mikrofloras darbībai) nav vairākumā, bet veselīgi balansē ar labajām baktērijām
- Šāda pārtika ir ar augstu uzturvērtību
- Apgādā organismu ar aminoskābēm
- Ir bagāti ar gremošanas fermentiem (enzīmiem) un probiotiķiem
- Atjauno zarnu traktu un novērš šķidru vēdera izeju
- Darbojas, kā anti-alergēns dažādām pārtikas alerģijām
- Uzlabo vielmaiņu
Saraksts ar veselības problēmām, kuru simptomus var mazināt dietā iekļaujot fermentētus dārzeņus:
- Kolīts un krona slimība
- Šķidra vēdera izeja
- Kuņģa čūla
- Laktozes nepanesamība
- Diabēts
- Zobu un smaganu slimības
- Atopiskais dermatīts
- Rauga infekcijas
- Hipotireoze
Ja esi uzsācis suņa ēdienkartē iekļauj labvēlīgās zarnu baktērijas, tad atceries, ka tas nav vienas dienas pasākums. Lai sasniegtu vēlamo rezultātu, tam ir jābūt, kā ieraduma procesam. Mērķis ir izveidot stabilu labo baktēriju koloniju suņa zarnās, ko regulāri ir jāpapildina ar jaunām baktērijām. Suņa zarnu mikroflora nav tā vieglākā vide, kurā baktērijām izdzīvot. Probiotiķi fermentētu dārzeņu formātā jau ir pilni ar dzīvajām, labvēlīgajām baktērijām, tāpēc šādi suns uzņems lielāku skaitu vēlamo zarnu ”iedzīvotāju”, pretstatā alternatīvajām, rūpnieciski ražotajām piedevām.
Konsekvencei ir nozīme, tāpēc mazos daudzumos šo dabisko piedevu vari pievienot suņa ēdienam gandrīz katru dienu.
Nedod sunim veikalos nopērkamos skābētos kāpostus vai citus skābētu dārzeņus!
JO SĀLS.
Te ir neliels āķis. Šoreiz nevarēs “izbraukt cauri” ar veikalā nopērkamo produkciju, jo šādi fermentētos dārzeņos (kas paredzēti cilvēku patēriņam) ir pievienots sāls, bet suņiem sāls ‘tādā’ daudzumā uzturā ir aizliegts.
Suņiem dabiski ir nepieciešams mazs daudzums elektrolītu – tie kontrolē šķidruma līdzsvaru organismā un palīdz uzturēt normālu nervu darbību. Viens no elektrolītiem ir nātrijs, kas sastopams sālī. Tātad, mēreni uzņemts sāls sunim ir nepieciešams, bet lielā daudzumā tas var izraisīt nopietnas veselības komplikācijas vai pat nāvi. Pieņemot, ka fermentētos dārzeņus suņa dietā iekļaujam katru dienu, secinām, ka tādējādi krietni tiks pārsniegta uzņemtā sāls norma.
Cik daudz sāls suns drīkst uzņemt? To gan jautā savam vetārstam, bet dažās mājaslapās tiek teikts, ka suns nedrīkst uzņemt vairāk par 1,5 gramiem uz 1 kilogramu no sava suņa svara. Ja tavam sunim sākās vemšana, šķidra vēdera izeja, tas kļūst apātisks, sākās pietūkšana, pārmērīgas slāpes un urinēšana, trīce vai krampji, tad tas ir uzņēmis pārāk daudz sāls.
Ja savu suni baro pēc kādas no svaigbarošanas metodēm, tad loģiskam nākamajam jautājumam būtu jābūt – vai ar šādu dietu mans suns uzņemt pietiekami daudz sāls, pieņemot, ka esmu atbildīgs saimnieks un tā ir vienīgā pārtika, ko man suns saņem?
Atbilde ir – jā. Svaigā gaļā dabiski atrodas nātrijs. 85 gramos mājputna gaļas ir 64 miligrami nātrija, 85 gramos cūkgaļas ir 63 miligrami nātrija, 85 gramos liellopa ir 57 miligrami nātrija un 85 gramos sālsūdens zivs ir no 42 – 314 miligramiem nātrija.
Atgriežoties pie fermentētiem dārzeņiem. Tradicionāli tie tiek pagatavoti izmantojot sāli, bet ir iespējams tos pagatavot arī tā, lai tas nekaitētu suņa veselībai.
Fermentētu dārzeņu recepte bez sāls
Nepieciešams:
* 2 kg kāposta
* 1 ēdamkarote ar ķimeņu sēklām
* 1 ēdamkarote ar diļļu sēklām
* 1 ēdamkarote ar seleriju sēklām
* 1 ēdamkarote ar sasmalcinātiem piparu graudiem
* filtrēts ūdens
Pagatavošana:
- Sarīvē vai sagriež kāpostu un ieliek to bļodā (ne metāla);
- Piestā samaļ visas sēklas un piparus. Pievieno klāt kāpostiem un visu samaisa. To visu jāsāk spiest kopā, līdz kāposts izdala sulu;
- To visu diezgan blīvi saliek stikla burkās. Pievieno ūdeni tikai tā, lai tās tikko pārklāj kāpostus;
- Aiztaisa burku ar cieši noslēgtu vāku;
- Burkas jāuzglabā istabas temperatūrā. Vēlamā ir 18 – 21 grādi pēc celsija;
- Katru dienu pārbaudi kāpostus – smaržu un ūdens daudzumu. Ja nepieciešams, pielej vēl ūdeni, tā, lai tas tikko pārklātu kāpostus. Ja kāpostus smaržo pēc jebkā cita, nevis skābi, tad viss process ir jāsāk no sākuma. Augšpusē var parādīties pelējums, bet, ja tas nav tumšā nokrāsā, tad viss ir kārtībā;
- 5 dienu laikā kāpostiem būtu jāsasniedz vēlamā garša. Kad tas ir noticis, noglabā burkas ledusskapī un vari tos katru dienu, mazām porcijām, pievienot suņa ēdienam.
Probiotiķu recepte slinkiem cilvēkiem:
Šī nav reklāma. Pati tieši šos probiotiķus esmu pirkusi saviem suņiem jau trīs gadus.
Nepieciešams:
Atvērt šo mājaslapu Higher nature probiotic un pasūtīt probiotiķi piegādei tuvākajā pakomātā, kad produkts būs “back in stock”. Pagaidām tev ir iespēja izmēģināt pašu rokām pagatavoto.
Atgādinu, ka informācija par to, kā pareizi sabalansēt svaigēdāja uzturu ir pieejama šeit: Vadlīnijas svaigbarošanai
!
Tāpat gribu pieminēt, ka piedāvāju sastādīt tavam sunim svaigbarošanas dietas karti pirmajam un otrajam mēnesim.
Tajā ietilpst:
* Pirmā mēneša “pārslēgšanās uz jauno pārtiku”, tā, lai tas notiktu suņa gremošanas traktam saudzīgā veidā.
* Otrā mēneša dietas karte (pilnībā sabalansēta maltīte), kas paredzēta sunim, kurš jau ir pilnībā pieņēmis jauno pārtiku.
Ēdot pēc šāda plāna, suns saņems visas tam nepieciešamās uzturvielas pilnvērtīgai dzīvei. Dietas karte tiks izveidota atbilstoši tava suņa vecumam, šķirnei, veselības rādītājiem, alerģiskām reakcijām (ja tādas ir) u.c. ietekmējošajiem faktoriem.
Ja vēlies saņemt svaigbarošanas dietas karti savam sunim, raksti uz e-pastu: montasofija@gmail.com