Svaigbarošanas vadlīnijas

Ja esi nolēmis savu suni barot ar svaigu barību, pirmkārt, es tevi apsveicu. Otkārt, iesaku iepazīties ar galvenajām vadlīnijām, kas nodrošinās tavam sunim pilnvērtīgu maltīti.

Svaigbarošanai ir savu plusi un mīnusi.
Pie ieguvumiem varu uzskaitīt veselību kopumā, spīdīgāku kažoku, elpu bez nepatīkama aromāta, spēcīgu imūnsistēmu, mazākus izkārnījumus.
Galvenais aspekts, kāpēc svaigbarošana var negatīvi ietekmēt tava suņa veselību ir – nesabalansēta dieta. Tā ir suņa saimnieka tieša atbildība barot suni ar pilnvērtīgi sabalansētu maltīti.

Paturot prātā galvenos nosacījumus – ko suns drīkst ēst, ko nedrīkst, cik daudz un bieži – tev nevajadzētu sagādāt grūtībām barot suni pilnvērtīgi. Šāds barošanas rituāls noteikti ir sarežģītāks par sausbarības iebēršanu ēdamtraukā, tāpat kā tev apēst ātri vārāmās nūdeles ir vienkāršāk par pastas pagatavošanu. Tomēr, tu zini, ka tā pasta būs daudz garšīgāka un veselīgāka, tāpat kā tavs suns zina, ka šāda barošanas diēta tam ir vairāk piemērota.

Pāslēgšanās uz svaigu pārtiku

Var gadīties, ka suns uzreiz nemetīsies virsū gaļai un mēģinās saprast, vai tā vispār ir ēdama. Sākumā dod viņam laiku iepazīties ar jauno pārtiku, pat, ja tas nozīmē, ka gaļa tiek nēsāta pa virtuvi. Suns var gribēt to sākumā “nomedīt” – spēlēties ar ēdienu. Subprodukti, kā aknas, nieres un plaušas tam var aizņemt nedaudz vairāk laika. Piedāvāju tev divus populārākos pārslēgšanās modeļus. Izvēlies sev tīkamāko.

  1. Uzreiz pārslēgties tikai uz svaigu pārtiku

proteins-raw-food-warningsŠis ir barošanas modelis, ko izmantoju saviem suņiem. Sākot ar pirmo dienu un tā joprojām baroju viņas tikai ar svaigbarību. Mūsu gadījumā, tas nostrādāja bez liekas aizķeršanās. Meitenes jau iepriekš zināja, kas ir svaiga gaļa, kauls, dārzeņi un augļi. Bez liekas priekšspēles tās metās iekšā vakariņu bļodās.

     2. Pārslēgties pakāpeniski

The-Combined-Switch.-A-gradual-option-for-transitioning-your-dog-to-a-raw-diet.-rawfeeding..arī ir populārs barošanas modelis. Piemērots suņiem, kas nekad iepriekš nav ēduši šādu pārtiku un tas sagādā aizdomas. Sākotnēji, sausajai barībai pievieno pāris gabaliņus gaļas. Un tā ,ar katru reizi ar vien vairāk, līdz suns ir sapratis jaunās barības garšu un smaržu. Šim procesam kopā nevajadzētu aizņemt vairāk par nedēļu. Tas, ka suns uzreiz neēd šādu pārtiku nozīmē tikai to, ka tā dabiskais instinkts ir pamatīgi nospiests, pielāgojot to mūsu izpratnei par lietu pareizumu. Bet, galvenokārt, tas nenozīmē, ka šāda barība tam nav piemērota.

Cik daudz dot?

Minu, ka tevi nomāc jautājums, vai šādi barojot suni, tu viņam sniedz pietiekami daudz visa nepieciešamā. Tagad padomā, vai dodot tam sauso barību tu katru reizi to nosver, pēc attiecīgā svara, kas ir norādīts uz paciņas, pielāgojot to sava suņa konkrētās dienas aktivitātes līmenim un svaram? Visticamāk, ka tā nav – tu ieber tam bļodiņā nenoteiktu daudzumu sausbarības, tā, ka uz aci izskatās ok un tev liekas, ka ar šitādu porciju būs labi. Tavs suns joprojām skraida priecīgs pa dzīvi, nav uz tevi apvainojies un spalva ārā tam nekrīt. Tātad, visam ir jābūt pietiekami daudz.
Kā jau iepriekš tika noskaidrots, sausā barība ( arī slapjā ) ne gluži satur to, kas ir norādīts uz paciņas vai liekas tev pašam, bet suns ir dzīvs! Viņš noteikti būtu tik pat dzīvs, ja tu to barotu tikai ar savu ēdienreižu pārpalikumiem. Izlemjot suni barot ar svaigu pārtiku un sabalansējot tā ēdienkarti, tu esi izdarījis tā labā krietni vairāk, kā jebkura suņu barības kompānija. Tu esi pieņēmis nozīmīgu lēmumu uzlabot tā dzīves kvalitāti, veselību un pašsajūtu.

Tātad,  arī šeit pastāv divas opcijas, kā to darīt:

BARF – Biologically appropriate raw food

aboutus_half_1

Muskuļu gaļa – 70%

Ēdamā kaulu gaļa (RMB “RAW meaty bones”) – 10%

Subprodukti – 10%

Dārzeņi – 7%

Augļi – 3%

Šādi tiek iedalīta pilnībā sabalansēta ēdienreize tavam sunim. Pamatā tā sastāv no muskuļu gaļas, kas vēlams vairākumā reižu ir no liellopa. RMB nozīmē – gaļa, kas ir kopā ar ēdamajiem kauliem (liellopa kaulu tavs suns nesagrauzīs pilnībā), tādi ir – putnu gaļas spārniņi, stilbiņi, kakli, muguras daļa, aste. Ieteicamie subprodukti ir aknas, sirdis, plaušas, nieres un smadzenes.
Ar dārzeņiem iesaku pieturēties pie klasikas – burkāni, gurķi, pa retam viens salds kartupelis, tomāti, pieneņu lapas, brokoļi, spināti un SALĀTI. Salātu lapas, protams! Suns iztiks bez cēzera salātiem vai rosola. Izvairies no nakteņu dzimtas augiem, tie gan ir kaitīgi (1 saldais kartupelis reizi mēnesī neko sliktu nenodarīs).
Piedāvā savam sunim dažāda veida dārzeņus un augļus jau smalki sagrieztus vai sarīvētus.  Izmēģini dažādus variantus, lai saprastu, kurš no tiem ir piemērotāks tavam mīlulim.
Augļi, kas nozīmē arī ogas sunim dot var. Arī šeit izvēlei vajadzētu būt vienkāršai – āboli, banāni, kiwi, bumbieri, zemenes, mellenes, avenes. Nepērc tam augļus, kuros ir paaugstināta fruktoze, piemēram, vīnogas. Suņu aknas nav paredzētas tam, lai tās pārstrādātu cukuru lielā daudzumā.

! Svarīgi iegaumēt, ka gaļēdājiem nav visi nepieciešamie pārstrādes mehānismi, lai tie sagrauztu un sagremotu augu valsts produktus, kā tas ir cilvēkiem. Suņiem nav tādi zobi, žokļa uzbūve un siekalu enzīmi, lai šo sagremošanas procesu uzsāktu jau mutē, tāpēc šo barību pirms tam sagatavo. Tā nav jāvara, pietiks, ja sarīvēsi vai sablenderēsi.
Savvaļas suņi un vilki ir redzēti ēdam augļus un dārzeņus, tomēr, tā nav pamata barība, tāpēc nepārsniedz ieteicamo 10% robežu.

! Un tieši otrādi, vari nemaz neuztraukties par gaļas griešanu. Ar mierīgu prātu vari tam dot nesagrieztus gaļas gabalus un veselu vistas spārnu. Ja tu domā, ka palīdzēsi sunim, laicīgi tam sagriežos mazus, smukus gaļas gabaliņus, tad tu kļūdies. Tā tu tikai atņem savam sunim prieku saplosīt gaļu pašam. Gaļas “nomedīšana” un plosīšana, rīšana lielos gabalos suņa smadzenēs izdala endorfīnus, kas ir laimes hormoni. Tāpat arī, šāda gaļas ēšana, nodrošina tā mutes higiēnu, attīrot zobus no aplikuma. Suns nekad nav aizrāvies ar gaļas sakošļāšanu 24x reizes pirms norīšana. Tev var izraisīt šoku šāda rīšana, tāpēc paturi prātā, ka mūsu (suņu un cilvēku) gremošanas sistēmas strādā pilnīgi pretēji.

PMR – Prey model raw

types-of-raw-diets-1-1

Muskuļu gaļa – 80%

RMB – 10%

Aknas – 5%

Citi subprodukti – 5%

Šī diēta izslēdz ārā dārzeņus un augļus. Tā ir paredzēta, lai mājas sunim atdarinātu savvaļas suņu ēšanas paradumus, neliekot tam medīt savu ēdienu.
Sastāvdaļu kopums, kas ir attiecināms uz gaļu paliek tāds pats, kā pirmajā ēšanas modulī, ar nosacījumu, ka gaļas proporcijas tiek attiecīgi paaugstinātas. Šāda veida barošana būs labi piemērota suņiem, kuri nemāk ēst dārzeņus.

10 vienkārši svaigbarošanas nosacījumi

Kad esi izvēlējies svaigbarošanas modeli, atliek tikai nostiprināt zināšanas par uzturvielām, kas tavam sunim ir nepieciešamas. Ja sekosi šiem 10 noteikumiem, varu tev garantēt, ka tavs suns būs laimīgs ēdis un vesels.

manabilde1

 

1. Svaigbarošanas diētai ir jāsatur kalcijs 🍖

Suņiem un vēl vairāk tiem, kas ir kucēni, nepieciešams labs daudzums minerālvielu, īpaši kalcijs un fosfors. Suns bez šīm uzturvielām nevar izdzīvot.
Ja sunim dod kaulus, tad minerālvielas tas saņem pietiekoši. Vairāk tev vajadzētu pievērs uzmanību kalcija un fosfora daudzumam, attiecība 2:1. Gan suņiem, gan kucēniem nepieciešams pietiekams daudzums kalcija to diētā, līdz ar fosforu. Šīs abas vielas mijiedarbojas kopā. Kauli un gaļa satur abas no šīm vielām. Kaulos ir vairāk kalcijs un mazāk fosfors.

Savukārt, gaļā arī ir ļoti daudz fosfors, toties nesalīdzinoši maz kalcijs. Tikai gaļas barošanas modelis var apdraudēt tava suņu nervu sistēmu un kaulu stiprumu. Lai tas nenotiktu, diēta iekļauj kaulus.

Lai suns saņemtu pietiekami kalcija un turētu minerālvielu daudzumu līdzsvarā, tava suņa diētai ir jāsastāv no 12 – 15 % kaula. Lai tu vieglāk varētu veikt aprēķinus – tas nozīmē, ka1/3 daļa no diētas vajadzētu sastāvēt no sulīgiem gaļas kauliem (meaty bones):

  • Vistu spārniņi, kakli, kājas, muguras
  • Tītara kakli, galva, karkass
  • Liellopa astes kauli (ideāli piemēroti lielo izmēru suņiem), ribas
  • Aitas vai kazas kakli vai ribas

Tāpat savam sunim vari dot veselu dzīvnieku. Piemēram, veselu zivi, zaķi, mājputnu. Tie satur tieši vajadzīgo daudzumu kaulu.
Jēla ola ar čaumalu arī satur nepieciešamo daudzumu kalcija un fosfora. Iegaumē, ka sunim var dot tikai dabiski audzētas un neapstrādātas olu čaumalas. Veikalos nopērkamās olas tiek apsmidzinātas ar ķīmiskiem līdzekļiem!

2. Orgāni ir multivitamīni ❤️

Šī varētu būt biežākā kļūda, ko pieļauj svaigbarotāji – nepietiekams orgānu daudzums. Orgāni ir uzturvielām bagātākas daļas no dzīvnieku produktiem un bez tām tavs suns nesaņems tam nepieciešamos vitamīnus.
Diētai ir jāsatur 10 – 30% orgānu, atbilstoši tam, ko tu varēsi nopirkt. Ja pieejamas ir tikai svaigas aknas, tad tām ir jāsatur 10% no bļodas satura un ne vairāk, jo aknas satur daudz A vitamīnu, no kura, lielos daudzumus, var piemesties nejauka vēdera izeja. Bet, ja vari atrast svaigās un uzturvielām bagātās smadzenes, nieres, liesu, aizkunģa dziederus, tad droši sasver tos uz 30% bļodas satura. Tomēr, atceries, ka nevienu no orgāniem atsevišķi nevajadzētu dod vairāk par 10%. Ja dod kopā, piemēram, trīs, tad attiecīgi tie ir 30%. Ļoti vienkārša matemātika.

Orgānu klāsts:

  • Aknas
  • Nieres
  • Liesa
  • Aizkuņģa dziederis
  • Smadzenes
  • Plaušas
  • Sēklinieki

Orgāni tavam sunim var aizņemt nedaudz vairāk laika, lai tos saprastu vai vispār garšo. Sākumā vari neaizrauties ar to barošanu. Pieradini to lēnām. Ja nu vienīgi, tev nav pagadījies apņēmīgs orgānu košļātājs, tad viss ir forši.
Saistīti šai apakšnodaļai iesaku izlasīt rakstu, par to, kāpēc ir svarīgi sunim barot orgānus: Organ meat

Atkārtosim vēlreiz – tātad, ja dosi tikai viena veida orgānu, kas ir 10% no porcijas, tad 50% ir jābūt muskuļu gaļai = 60% no porcijas + 15% kauls = 75% no porcijas. Atlikušos 25 procentus sadalīsim pārējam.
Ja dosi 3 dažāda veida orgānus, tas no porcijas aizņems 30% + standarta 15% kauls = 45% porcijas, kur 25% aizņems pārējais, kas nozīmē, ka muskuļu gaļai paliek pāri 30%

Easy peasy!

3. Visa pamatā ir muskuļu gaļa 
🐄

Kad kaulu un orgānu proporcijas ir noskaidrotas, atlikušais lielums pienākās muskuļu gaļai, ja izvēlējies barot tikai gaļu. Gadījumā, ja papildus baro suni ar dārzeņiem un augļiem, tad muskuļu gaļai ir jāsatur 30- 50% no ēdienreizes, atkarībā, cik daudz orgānus dosi.
Muskuļu gaļa ir porcijas olbaltumvielām bagātākā komponente. Tavam sunim vajag olbaltumvielas, lai tam būtu spēcīgi audi, tāpat, kā hormoni un enzīmi (fermenti), lai tas varētu priecīgs skriet un riet. Lai skaidri izprastu, kur gan cilvēku, attiecīgi arī dzīvnieku ķermenī atrodas muskuļu gaļa, iesaku (pirms tās iegādes) aiziet uz sporta zāli, uztaisīt full-body workout un nākamajā dienā paskatīties, kur sāp – tā ir muskuļu gaļa.

Laba izvēle priekš muskuļu gaļas:

  • Liellops (vaigu gaļa, liellopa gaļa)
  • Liellopa sirds (bet ne vairāk par 5% no porcijas, jo šī gaļa ir ārkārtīgi koncentrēta)
  • Tītars (atkauloti augšstilbi, krūtiņa, fileja)
  • Aita (plecu vai krūts daļa)
  • Vista ( atkauloti augšstilbi, krūtiņa)
  • Random fact – Austrālijā suņu diētā iekļauj ķenguru gaļu, kas ir labākā muskuļu gaļa pasaulē. Tāpēc, ja, kur mani ķenguru gaļu: 1) Padod man to zināt un 2) Nopērc sunim.

4. Uzmani taukus 🐷

Tauki sunim ir veselīgi, tie palīdz nervu sistēmai un imunitātei funkcionēt un ir kritiski nepieciešami tā ādas veselībai. Tomēr, tauki satur divreiz vairāk kaloriju kā olbaltumvielas un tajos ir maz minerālvielas un vitamīni.

Numur viens kļūda, barojot suni ar svaigpārtiku – tiek doti pārāk daudz tauki.
Ja tava suņa diēta satur pārāk daudz taukus, tas nesaņems nepieciešamo daudzumu minerālu un vitamīnu. Šai kļūdai ir pavisam cilvēcīgs izskaidrojums – nauda. Tā gaļa, kura orģināli maksā daudz lētāk par pārējām gaļām noteikti satur daudz vairāk taukus, nekā nedaudz dārgākā gaļa.
Kā jau vienmēr, ja ir problēma, tad ir risinājums – ja pirksi gaļu, kura ir nocenota, piemēram, jo ir dienas beigas, tad dabūsi tik pat lētu gaļu ar zemu tauku saturu.

Jebkurā gadījumā, tauku saturam nav ieteicams pārsniegt 10% no porcijas. Tas nenozīmē, ka taukus vispār nevajag. Tos vajag, bet ne vairāk par noteikto, lai tas neapzog pārējās nepieciešamās uzturvielas.

Tauki, no kuriem vajadzētu izvairīties:

  • Vistas kakls ar ādu
  • Vistas vai tītara tumšā gaļa ar ādu
  • Malta liellopu gaļa
  • Cūka
  • Pīle

Tauki, kas ir ieteicami uzturā:

  • Vistas kakls bez ādas
  • Vistas vai tītara baltā gaļa bez ādas
  • Zaķis
  • Visas zivis
  • Savvaļas medījumi (izņemot pīle)

Ja sunim dosi veselu zaķi vai vistu, tad šādai porcijai vairs nevajag pievienot papildus gaļu. Ja tas ir iztīrīts no orgāniem, tad tos nopērc papildus un ieliec atpakaļ iekšā.

5. Nepārcenties ar augļiem un dārzeņiem 🍏🍅🍌🍉

Vai tev vispār ir jāpievieno porcijai augļi un dārzeņi?
Īsumā atbilde ir šāda – tas tik tiešām ir atkarīgs tikai no tevis. Ņemot vērā, ka vairums cilvēku visu vērtē tikai un vienīgi pēc sevis, pat, ja tas nekādā veidā no tiem nav atkarīgs, apzināti vai nē, šajā jautājumā nav jēga pārliecināt par vienu vai otru taisnību. Cilvēka uzturā obligāti ir jābūt dārzeņiem un augļiem, tāpēc arī manam sunim tie ir jāēd. Jā, suņi ēd dārzeņus un augļus, un ogas. Arī savvaļā. Var ēst, var neēst. Patiesība ir tāda, ka suņi ir gaļēdāji ar visēdāja iezīmēm. Beigās, izvēlies tu pats, ēdīs vai neēdis tavs suns tos zaļumus.

Ja sekosi 4 augstāk minētajiem nosacījumiem, tavs suns saņems pietikami daudz uzturvielas, lai būtu labi. Bet, kāpēc apstātiet tur?

Es jūtu, ka man pienākums ir tev vismaz pastāstīt, kas tur īsti ir ar augu valsts produktiem. Dārzeņi un augļi satur dažas unikālas vielas, ko tavs suns nevar iegūt no dzīvnieku produktiem. Kā arī, suņu priekšteči ēda saprātīgu daudzumu zālaugu un ogu. Man gribētos ticēt, ka tam ir iemesls, ko es balstu savā pārliecībā par to, ka suņi ir gudri dzīvnieki, kuru organisms saprot, kas tiem ir nepieciešams.

Kādi ir augļu un dārzeņu ieguvumi, ko nevar sastapt gaļā:

  • Šķiedrvielas – principā ir probiotiķis, kas palīdz suņa zarnu darbībai
  • Hlorofils – zaļais pigments augos, kas palīdz suņa šūnām veselīgi attīrīties no toksīniem (detox šūnām), kas atrodas suņa aknās un gremošanas sistēmā
  • Karotinoīdi – ir svarīgi antioksidanti, kas aizsargā suni no novecošanas un slimībām. Tie ir atrodami dzelteni, oranži un sarkani krāsotos augos
  • Likopēns – ir vēl viens spēcīgs antioksidants, kas palēlina vēžu šūnu attīstīšanos. Šī viela dārzeņiem piešķir sarkano krāsu un ir sastopama tomātos, burkānos un arbūzā
  • Luteīns – jau trešais antioksidants, bet šim piemīt spēja spējas aizsargāt suņa actiņas, ādu un sirdi. Tas atrodas tumši zaļās salātu lapās un dzeltenos augos, to starpā arī kāpostu lapās, brokoļos, apelsīnos un papaijā
  • Flavonoīdi – vai bioflavonoīdi regulē šūnu signālus (lai, ko tas arī nozīmētu, ja šo lasa, kāds mediķis, lūdzu, paskaidrojiet) un tiem piemīt antioksidantu īpašības. Kopumā, jo krāsaināks ir augs, jo vairāk flavonoīdi tajā ir iekšā

Tas pa lielam arī ir viss, ko suņiem vajadzētu uzņemt no augu pasaules. Vēlreiz atgādinu, ka augļus un dārzeņus pirms došanas sunim sagatavo – sablenderē, sagriez mazos gabalos, samīci putriņā, kā vien vēlies.

6. Cieti un graudaugus sunim nevajag 🌽

(Diezgan skumji smieklīgi, ka joprojām tiek ražota  sausbarība ar uzrakstu – LOW GRAIN)

Graudi, zirņi, kartupeļi (vienu saldo kartupeli pa retam var) nav piemēroti suņiem. Suņu gremošanas sistēma nav paredzēta tam, lai pārstrādātu lielāko daļu graudaugus. Šādi produkti liek suņa ķermenim nepārtraukti saražot hormonu – insulīnu. Kas nozīmē, ka suņa uzņemtās citas pārtikas vielas ķermenī tiks pārveidotas par taukiem. Tāpēc, ja tavs suns ir nedaudz apalītis, nedod tam graudaugus. Kā arī, mēs visi zinām to vienu suni laukos, kas ir apaļāks, kā vajadzētu, jo mammīte tam vāra ikdienišķo putru. Šis pats hormons suni var novest līdz insulīna rezistencei un diabētam.

KALORIJAS. Daudz, daudz kalorijas. Sauksim šīs kalorijas par ogļhidrātiem. Šie produkti sunim nedod neko citu, kā tikai ogļhidrātus vien. Ņemot, vērā, ka suns jau pamata diētā uzņem taukus un proteīnus, tad šie hidrāni viņu var novest tikai pie pāragras nāves. Kā arī, pārāk bieža to lietošana var sākt traucēt delikātu mikrobu koloniju darbu suņa gremošanas traktā. Šie mazie zarnu iemītnieki veido lielāko daļu tava suņa imūnsistēmas un pat palīdz tam ražot vitamīnus, un kad to dzīvi iztraucē, tas suni var novest pie alerģiskām reakcijām, gremošanas trahtas iekaisumu un citām veselības problēmām.

Ja tavam sunim tas nav vajadzīgs, kāpēc, lai tu viņām to dotu, ne?

7. Daudzveidībai ir nozīme 🍗🥗

Tāpat kā mums sunim ir nepieciešams ēst dažāda veida produktus, lai tas uzņemtu visas nepieciešamās uzturvielas. Neņemot vērā pat to, ka ēst vienu un to pašu ēdienu katru dienu ir garlaicīgi un negaršīgi.

Piedāvā tam plašu izvēli, pat tos staipīgos un gļotainos gaļas subproduktus, ko tirgū neviens nepērk, izņemot mani un vēl dažus indivīdus – trahejas, kājas, iekšas, atgriezumus, liellopa kunģa kambarus (green tripe). Piemēram, trahejas ir pārpildītas ar dabīgajiem glikozamīniem un hondroitīniem, kas palīdz veidod veselas locītavas (šis sunim ir ārkārtīgi nepieciešams) + tās izmaksas ir patīkami zemas.

8. Iegūsti balansu ar laiku 

Kad būsi uzsācis iet pa svaigbarošanas ceļu, ik pa laikam tevi nomocīs jautājums – vai šī pārtika ir pietiekami sabalansēta? Arī man tā bija un es tikai pieņemu, ka tas tā varētu būt visiem, kam uztrauc sava mājdzīvnieka veselība.

Pirmkārt, kā jau tas tika noskaidrots iepriekšējā rakstā par svaigbarošanu, līdz pat šai dienai neviens īsti nezina, ko nozīmē universiāli pareizi sabalansēta ēdienkarte sunim. To zina tikai paši suņi, bet, diemžēl, mēs nerunājam vienā valodā.

Otrkārt, balansu ēdienkartē viss labāk var iegūt tikai noteiktā laika periodā. Katrai no ēdienreizēm nevajag būt pilnībā sabalansētai. Kamēr vien tās tādas ir periodā no dažām dienām līdz, piemēram, 3 nedēļām.

9. Zivju brīvdienas 🐟

Iepazīstoties ar citu suņu saimnieku svaigbarošanas receptēm, ievēroju, ka svaigas zivs vietā sunim tiek dota kapsulās nopērkamā zivju eļļa. Ja plāno darīt tāpat, tad iesaku tev pārdomāt savas izvēles. Kapsulās esošā eļļa suņa organismā var radīt iekaisumu, tā nav videi draudzīgs produkts un tiek apstrādāta izmantojot lielu karstumu. Arī šis produkts, diemžēl, ir mākslīgi veidots un tādējādi nederīgs suņa vēderam.
Svaigabarošanas idejas pamatā stāv pārliecība, ka sunim ir jāēd tikai svaiga pārtika. Apstrādātie un karsētie produkti uz suņa gremošanas sistēmu reaģē citādāk, kā uz cilvēka. Ja esi sācis suni barot ar svaigu pārtiku, nav jēga to visu sabojāt, dodot tam zivju eļļu kapsulās.

Tā vietā, dod sunim īstu zivji, ar visu zivs gaļu, vari dot veselu zivi. Ieteicamās zivis ir sardīnes, siļķes, makreles, lasis. Vienu vai divas reizes nedēļā.
Zivis ir lielisks OMEGA 3 avots. Zivis sunim dod tikai svaigas. Pirmkārt, vecas zivis viņš diezvai ēdīs un, otrkārt, tikai svaigās zivīs ir labs daudzums Omega 3. Novērots, ka suņi labprāt ēd zivju galvas, vari mierīgi tam iedot visu laša galvu, lai grauž laimīgs. Galvenais nosacījums –  SVAIGAS. Viss, kas ir konservēts, marinēts un citādi apstrādāts nesatur Omega 3. Īpašs sveiciens tiem, kas savam sunim vai kaķim dod konservētu tunci. Apstrādes procesā visas vērtīgās uzturvielas no gaļas veiksmīgi tika dabūtas laukā.  Tāpēc, dot šādu gaļu savam mājdzīvniekam ir pilnīgi bezjēdzīgi. Iespējams, pat neveselīgi, jo es ticu, ka šajā pat apstrādes procesā tam tika pievienoti klāt dažādi konservanti, kas paildzina produkta termiņu.
Svaigākās zivis vari iegādāties tirgū. Brīvdienas sunim var būt zivju dienas. 🐟🐟🐟

10. Atslābsti ✌🏼

Ja sekosi šiem pamata nosacījumiem, tava suņa uzturs būs sabalansēts un veselīgs. Tas patiešām ir tik vienkārši. Galvenais ir sākt to darīt. Tu taču mīli savu suni, vai ne? Neesi slinks un piedomā pie viņa labsajūtas vairāk par tā paijāšanu un izvešanu laukā.

Un, tagad, kad tu esi pilnībā apburts ar šo ideju, jo tev rūp, tavs sunītis un tu esi gatavs skriet uz tirgu pēc gaļiņas…. (nākamo jau vari lasīt caur telefonu, kamēr ej uz tirgu)

Miškas un Moras nedēļas ēdienkarte

Neliels ieskats tajā, ko meitenes ēd vakaros. Brokastu maltītes neiemūžinām, jo tās pašlaik ne, ar ko dižu neatšķiras no vakara. Šādi viņas neēd katru nedēļu. Ēdienkarte mainās attiecīgi piedāvājumam tirgū. Kad iepērkos, ja redzu, ka aknas nav pirmā svaiguma, tad tās nepērku tikai tāpēc, ka viņām ir jāēd aknas. Tās nopirkšu nākamajā nedēļā, kad varēs dabūt svaigās. Atgādinu, ka balansu suņa ēdienkartē var iegūt ar laiku un katrai maltītei nav jābūt 100% sabalansētai.

                                                           Pirmdiena
IMG_9613
Šī recepte var aizņemt nedaudz vairāk laika, jo ādas noņemšana no vistas šķinķīšiem ir grūtāka, nekā varētu likties. Rūpīgi apčubinātajiem šķiņķiem (vienkārši vistas gaļa bez kaula) klāt pievienojam pamatēdiena starteri – cāļu kaklus.
Atklāšu noslēpumu, viss triks spirulina iebarošanā sunim slēpās olā. Vienu no olām sajaucam ar pulveri, lai drausmīgā smaka mazāk cērt nāsīs, otru olu pievienojam dekoratīviem nolūkiem – nesakultu. Kārtīgai maltītei klāt arī probiotiķis.

                                                              Otrdiena
IMG_9615
Šis ir riktīgs dzelzs blieziens. Liellopa ribiņas (bez bārbekjū mērces) pasniegtas kopā ar aknām un nierēm. Uzkodās tomāts un ola. Lai zarnām vieglāk ar to visu tikt galā, pievienojam probiotiķi. 

                                                            Trešdiena
IMG_9742

Viss skaistās slēpjas vienkāršajā. Jā, tā ir, tāpēc ne visu ēdienreižu sastāvā atrodas izsmalcinātie subprodukti. Dažkārt ir labi ar parastu liellopa liesu, kam pievieno sagrieztus ābolus.

                                                           Ceturtdiena
IMG_9617
Liellopa plauša ir piņķerīgs subprodukts. Miška plaušas atzīst vairāk, nekā to dara Mora, tomēr bez tām iztikt nevar. Blakus noliekam kraukšķīgu tītara astes kaulu, jeb dupsi un olu saldākam miegam (saldam, jo ola mūsu mājās skaitās, kā suņu našķis).

                                                           Piektdiena
IMG_9741
Meitenes makreli sākotnēji nesaprata. Šeit tā dekoratīviem nolūkiem ir iemūžināta gandrīz vienā gabalā. Pēc tam zivi sagriezām ripiņās, kas suņuprāt jau bija atbilstošs pasniegšanas formāts. Es to pieminu, jo visticamāk, ka arī tavs suns uzreiz nezinās, ko iesākt ar zivi vienā gabalā. Lai arī sunim ir jāļauj saplosīt tā maltīte, viņš to tāpat nedarīs, ja uzskatīs, ka tā nav ēdama. Vispirms, ar jauno gaļu iepazīstinājām, lai viņām ar šīs zivs smaržu rodas arī garšas asociācija.
Ņemot vērā, ka piektdienas un sestdienas mums ir salīdzinoši vēl aktīvākas, kā jau pietiekami aktīvās pārējās nedēļas dienas, tad arī maltīte šajās dienās ir sātīgāka. Tāpēc, zivij klāt pasniedzam arī labu gabalu liellopa liesas un papriku.

                                                                      Sestdiena
IMG_9616
Sestdienas ir jūras dienas, pēc peldēm aukstajā jūras ūdenī un sprinta pa krastu, Miškas un Moras punči tiek lutināti ar kārtīgu gabalu tītara kakla ar chia sēklām, ko dekorējam ar salātu lapām un laša atgriezumiem, kam ir nogriezta liekā āda,jo ādu tač ēd tikai kopā ar alu un alu meitenes nedzer.

                                                            Svētdiena
Processed with VSCO with hb1 preset
Arī svētdienas ir tikai un vienīgi par vēl kārtīgāku noskriešanos, tomēr šajās dienās atļaujam suņu gremošanas sistēmai attīrīties. Bildē nav redzams, bet svētdienās tām tiek dots arī papildus jēls kauls. Tomēr, šeit uzsvars uz liellopa kunģi, kas ir tik lielisks subprodukts, ka tam vajag pašam savu apakšnodaļu…

Liellopa kunģa kambaris

they-love-it-dog-food-green-tripe

… jeb ”Tripe”, jeb ”Green tripe” uzvar visus uztura bagātinātājus. Tu vienkārši nevari nopirkt neko vēl labāku par šo, jo šis ir pats vērtīgākais produkts no visiem dzīvnieku un augu valsts produktiem. Pietam, Rīgas centrāltirgū to var nopirkt tikai par 2€/kg!

“Green tripe” (latviski – zaļā trise?) ir tas, kas ir jādod sunim.  Tie paši gremošanas enzīmi un labās baktērijas, kas palīdz sagremot ēdienu liellopam, dara to pašu attiecībā uz suni. Tas nozīmē, ka suņa organismam ir jāpatērē krietni mazāk enerģiju, lai sagremotu ēdienu. Un, tas, savukārt, nozīmē, ka suns no ēdienreizes var uzņemt vairāk vērtīgās uzturvielas, nekā ēdot šo maltīti bez kunģa. Tas gan nav vienīgais gremošanas enzīmu uzdevums. Vēl tas attīra suņa asinis un nonāvē tajā esošos toksīnus, parazītus un sēnītes, uzlabo vielmaiņu, hormonālo darbību un uzlabo imūnsistēmu.

Svarīgi ir kunģi dot nepārstrādātu – jēlu. Zoo veikalos nopērkamais kunģis ir kaltēts, kas nozīmē, ka kaltēšanas procesā no tā ir atvadījušies gremošanas enzīmi, kas piešķir kunģim tā patieso vērtību.

Ja tavs suns ēd komerciālo suņu barību vai apstrādātus pārtikas produktus (vārīti, cepti), tas noteikti cieš no enzīmu deficīta organismā. Šīs pazīmes var atspoguļoties kā paaugstināts satraukums, enerģijas trūkums, hroniska caureja, gremošanas problēmas, gingivīts, vīrusu un baktēriju infekcijas.

Vēl skaidrāk iezīmējot tev bildi par tava suņa zarnu darbību – to zarnas apdzīvo simtiem dažādu baktēriju vai mikrofloru, kas ir sadalītas divās komandās “labās baktērijas” un “sliktās baktērijas”. Sliktās baktērijas ir atbildīgas par veselības sūdzībām un to komandas biedri ir salmonellas, kampilobaktērijas un listerijas. Tās ir pārtikas un vides baktērijas, kas potenciāli var suni saslimdināt, ja to neaizsargā labās baktērijas.
Labās baktērijas uzlabo imūnsistēmu, vienkārši esot skaitliskajā pārākumā un tādējādi saglabājot veselīgu mikrofoloru zarnās.

Liellopa kunģis ir pārpildīts ar “labo baktēriju” komandas spēlētāju – Lactobacillus Acidophilus. Šī futbola spēle nav īsti godīga, jo labās baktērijas uzvarēs vienmēr, ja tās atradīsies vairākumā.

Pa virsu tam visam, kunģis ir ne tikai lielisks probiotiķis, bet tas satur arī svarīgas taukskābes, linoleīnu un linolēnskābi, to ieteicamajās proporcijās. To droši vari pasniegt lielos, nesagrieztos gabalos, kas sunim nodrošinās lielisku žokļa treniņu un labāku zobu veselību.

 

smaržaSliktās ziņas,

Kunģis smird! Ar laiku gan šī smaka vairs neliekas tik briesmīga. Tā vietā, lai domātu par kunģa smaku, labāk novirzi savas domas pozitīvā virzienā un apzinies, cik daudz laba tas dod tavam sunim.

Kad barot suni? 

Vairums cilvēku suni baro divreiz dienā pēc rīta pastaigas un pēc vakaras pastaigas. Es savu suņu baroju vienu reizi dienā – vakarā.

Lieta ir tāda (bet ar šo neaizraujies biežāk kā reizi nedēļā), ka suņu gremošanas sistēmai nav katru dienu jāatrodas darba stāvoklī. Suņa imūnsistēma ir ļoti cieši saistīta ar tā zarnām. Ja tā gremošanas sistēma nepārtraukti pārstrādā ēdienu, tad tai nav laika attīrīties, kas ietekmē suņa imūnsistēmu. Reizi nedēļā es suņiem iedodu tikai kaulu un pāris augļus. Šis nekādā veidā neattiecas uz kucēniem, kas vēl nav sasnieguši 6 mēnešu vecumu, jo tie ir jābaro vismaz 3-4 x dienā!

Cik sver viena porcija?

sk-wp-with-meat

Atskaites punkts visām suņu šķirnēm ir viens – tie ir jābaro 1,5-3% no tā pieauguša suņa ideālā svara, ko viegli var atrast internetā. Atver google un raksti – how much weights average husky. Pēc šiem perfekti atlasītajiem atslēgas vārdiem pirmā rezultāta lapa tev pateiks, ka ideālais svars haskiju meitenei ir 23-24kg.
Mājas apstākļos ar tausti var noteikt aptuveno situāciju. Ar rokām pārbrauc pāri suņa ribām, nepārāk stingri spiežot. Ja ribas var just, bet tās nevar redzēt, tad suņa svars ir normāls.
Mora svaigbarošanas sākumā svēra 27kg, kas nozīmē, ka viņas iepriekšējā neaktivitāte un rudens depresija skaisti atspoguļojās milzīgā pūķa kaklā un mazliet muciņvēderā.
Kad suņa svars ir par augstu, tā vienai ēdienreizē ir jāsatur 1,5% no ideālā suņa svara.
Miška toties savā orģinālajā ģimenē bija atstumtais kucēns, līdz ar to mazākais un vājākais. Viņas svars no sausbarības nekāpās un arī izstiepšanās garumā diezgan atpalika. Tas nozīmē, ka viņai vajadzēja uzņemt svaru.
Lai uzņemtu svaru, sunim dod 3% no ideālā pieauguša suņa svara (arī kucēniem, kam ir 6 mēneši un uz augšu)
Ja tavs suns ir savā labākajā svarā, tad tev vajadzētu to tādu uzturēt un vari dot tam 2-2,5% no tā ideālā pieaguša suņa svara.
Piemēram, ja Moras un Miškas ideālais suņa svars ir 23 kg (ņemot vērā, ka viņas ir meitenes un augumā mazākas), tad, lai izturētu viņu ideālo svaru, es tām katru porciju sveru 2% no 23kg, kas ir 0,46 kg, jeb noapaļojot tie ir 500 grami. Voulaaa!

Lai suņa bļodiņā ieliktu atbilstošu daudzumu visa kā, tev noderēs pārtikas svari. Manējie ir super veci, nav elektronizēti, bet ar to pilnībā pietiek.

Suņu gardumi

Retriever with bone chewingTāpat kā mums, arī suņiem ik pa laikam ir noderīgi panašķoties. Lai iepriecinātu sava mīluļa garšas kārpiņas, izvēlies tam atbilstošus kārumus. Zoo veikalā piedāvātais gardumu klāsts ir pārsteidzoši liels, dažādas cenās un veidos. Mūsu mājās šo procesu nesarežģījam. Meitenes lutinām ar dārzeņiem, jēliem kauliem, svaigu un jēlu gaļu, ik pa laikam, ar kādu augli. Kad pērkam zoo veikalā piedāvātos našķus, ar gabalu ejam ap plastmasas kurpītēm, mākslīgi veidotam ‘kautkam’ kaula formā, suņu šokolādēm u.c. Tavam mīlulim pietieks ar dabisku un neizsakāmi smaržīgu lielopa traheju vai cīpslām.

Jēra kauls – nevarīts, ir labākais, ko tu vari iedot savam sunim. Tas ir ne tikai suņa iecienītākais gardums, bet arī nodrošinās tā mutes higiēnu līmenī un padarīs tā zobus spēcīgus un baltus.

Paturpinot par mutes higiēnu un gardumiem, pirms, kāda laika Morai reizi dienā devām ‘Dentastix’, kas, kā teikts, rūpējās par suņa smaganu un zobu veselību + sunim tas ārkārtīgi garšo. Nācās vilties šajā produktā, jo ar laiku ievēroju, ka suņa zobi ir palikuši iedzelteni. Tātad, pilnīgi pretējs gaidītais efekts. Iespējams, tā ir tikai mūsu pieredze un, kādam citam sunim šis kārums patiesi palīdz. Lai labotu Moras smaidu, izvēlējāmies tai dot tikai jēlu jēra vai liellopa kaulu, kas jau pēc pirmās graušanas reizes padarīja zobus baltākus. Labs ir vienmēr labs, bet, ja par daudz, tad var palikt tik pārāk labi, ka tas jau ir slikti. Tamdēļ, neaizraujies ar pārāk biežu kaula došanu, jo tas var sacietināt suņa puncīti. Vēlamais, ieteicamais ir līdz 1 reizei nedēļā. Cietības ziņā ‘Dentastix’ nespēja konkurēt ar dabisku produktu. Tas tika notiesāts minūtes laikā. Tāpēc man joprojām nav skaidrs, kā šis produkts stiprina suņa zobus un smaganas.

Nekad sunim nedod cilvēku pārtiku. Tās sastāvā var būt paaugstināts sāls un cukura daudzums. Attaisnojums – ja es pats ēdu un neesmu nomiris, tad arī sunim var dot – nestrādā! Suņu aknas šādas vielas pārstrādā daudz sliktāk un dažas no tām vispār nepārstrādā. Izvairies no produktiem, kuru sastāvā ir paaugstināts tauku līmenis. Suņi pieņemas svarā ļoti ātri un tas var nopietni ieteikmēt to sirds darbību. Ja vēlies, lai tavs draugs dzīvo ilgi, baro to ar atbilstošiem produktiem.
Tātad – tādi produkti kā siers, apstrādāta gaļa (desas, cīsiņi u.c), maize, saldie jogurti nav pieļaujami suņa ēdienkartē. Pašsaprotami, ka arī šokolāde (inde sunim), cepumi, čipši, bulciņas, jebkāds dzērniens, kas nav ūdens ir izslēgti, nav, neeksistē, nedrīkst dot.

Papildinājumi

Skaidrs, ka suns iztiktu bez augļiem un dārzeņiem, tāpat, kā tas iztiktu bez šiem pārtikas papildinājumiem. Tomēr, es gribu viņām dot tikai to labāko, lai meitenes dzīvotu veselīgu, ilgu un patīkamu mūžu. Es, noteikti, to tādu novēlu katram sunim, tāpēc aicinu tevi iepazīties ar trīs pārtikas papildinājumiem, ko izmantojam savās mājās

1. Higher Nature probiotiķis

Šī nav apmaksāta reklāma un pat ne ar nodoma reklāma. Šis ir vairāk ieteikums no manas pieredzes. Gluži kā viss šis blogs.
Kā jau tas tika noskaidrots, suņa imūnsistēma atrodas tā zarnās. Zarnu trahta un gremošanas sistēma ir suņa organismā viss nozīmīgākā un darbīgākā sistēma. Tā atbild par suņa veselības stāvokli. Lai šai sistēma nenobruktu un tās vide būtu atbilstoša visām normām, katru vakaru meiteņu ēdienreizei pievienojam klāt šo probiotiķi:

61rLZZjPfWL._SL1000_.jpg

Probiotiķis sastāv no divu baktēriju maisījuma, kas palīdz suņa zarnās uzturēt atbilstošu vidi. To var lietot ilgtermiņā, kā arī neizraisa alerģisku reakciju.
Sastāvā:
Bacillus Coagulans palīdz veicināt veselīgu zarnu darbību
Lactobacillus acidophilus palīdz stimulēt draudzīgās baktērijas

Diemžēl, Latvijā uz vietas to nopirkt nav iespējams, toties var pasūtīt no Anglijas. Cena ir ļoti draudzīga. Uz abām meitenēm viena paciņa ilgst mēnesi. Ieskaties viņu mājaslapā: Probiotiķis zarnām (Reģistrējies ar šo saiti un saņem 5 naudiņu atlaidi, pirmajam pirkumam virs 20 naudiņām.)

2. Spirulina pulveris

Nav obligāts, bet vēlams. Šo produktu iesaku dot ne tikai sunim, bet arī pašam lietot uzturā.

spiruliina_diet_100

Spirulina ir zilzaļa siltūdeņu mikroaļģe, kas pārpildīta ar vērtīgām uzturvielām. Tās sastāvā ir 6x vairāk olbaltumvielu kā olās, 50x vairāk dzelzs kā spinātos, 7x vairāk kalcijas kā pienā, augsts B12 vitamīnu saturs, 8 neaizstājamas aminoskābes, karotinoīdi (SUŅIEM VAJAG KAROTINOĪDUS), D un E, un K vitamīns, jods, hroms, varš, magnijs, selēns, cinks un vēl daudz cita.
Šo pulveri sajaucu kopā ar jēlu olu un pievienoju suņu maltītei reizi nedēļā. Nopērkams jebkurā aptiekā. Es lietoju tieši to, kas norādīts attēlā (iejaucot smūtijā). Pirmo reizi izmēģinot šo produktu nenobīsties no tā smakas, tā tomēr ir alģe.

3. Čia sēklas

a9b27b1c-c7da-4495-a861-84bb4df1405b

Tāpat arī čia sēklas galīgi nav obligātas, tomēr tās ir lielisks olbatumvielu avots kopā ar vērtīgām eļļām ar īpaši veselīgu taukskābju līdzsvaru. Trīs ceturtdaļas no šīm taukskābēm ir Omega 3. Čia satur 5x vairāk kalcija kā piens un 3x vairāk dzelzs kā spināti. Kā arī, ir pārpildītas ar cinku, selēnu, boru, fosforu un varu.
Lai arī lielākā daļa sēklas vai rieksti suņiem nav nepieciešami, tad čia sēklas ir viens no izņēmuma produktiem, ko sunim dot var, jo to ieguves avots ir Spānijas salvija, kas šīs sēklas ierindo pavisam citā izcelsmes plauktā.
Vakariņu ēdienreizei pievienoju vienu tējkaroti, nekā īpaši neatjaucot. Uzberu virsū uz gaļas gabala un meitenes pat neievēro to klātesamību. Lietot čia sēklas uzturā ir ļoti viegli, jo tām nav smarža, kā arī izmēros sēkla ir niecīga. Pievieno klāt pamata barībai   1-2 reizes nedēļā.

Izmaksas

nm430

Nē, barot ar svaigu pārtiku nav dārgi. Protams, atkarīgs, cik tev skaitās – dārgi. Ja tagad sunim pērc lētāko barību, tad, jā – barot ar gaļu būs dārgāk. Mūsu sākotnējā sausbarība meitenēm izmaksāja 120€ – 160€ mēnesī.
Tagad viena porcija katrai izmaksā aptuveni 1,50€. Ja dodam tām ēst divas reizes dienā, tie ir 6€ dienā, uz diviem suņiem. 6€ reizinot ar 30 mēneša dienām ir 180€ mēnesī. Tas nav viennozīmīgs aprēķins. Kā jau noskaidrojām ēdienreizes mēdz būt dažādas un pieejamie produkti mēdz būt dažādi, tāpēc arī izmaksas var atšķirties. Tomēr, tās nekad nepārsniedz 200€ mēnesī uz DIVIEM SUŅIEM. Šajā summa ir iekļautas arī izmaksas par barības papildinājumiem un olām.
Summa nav liela, pietam mūsu suņi iedalās lielo suņu kategorijā, kas nozīmē, ka tās ēd salīdzinoši vairāk. Vidēja izmēra suņiem šīs izmaksas būs vēl lētākas.
Tirgū tādi produkti, kā vistu spārniņi, stilbiņi, kakli, karkasi, tītara astes u.c. tiek pārdoti par aptuveni 1,50€/kg. Pārtikas produkti, kas ir atbilstoši suņa vajadzībām ir iegādājami par lētākām naudiņām kā cilvēkam paredzētā gaļa.

Gandrīz beigas

Tagad tu esi ieguvis pamata zināšanas suņa svaigbarošanā. Manuprāt, ar šo informāciju ir gana viegli operēt un nekāda raķešu zinātne tā nav. Ja esi izlēmis uzsākt svaigbarības ceļu, neskatoties uz to, ka svaigbarošana ir droša, vienmēr un visur piesardzība ir jāievēro. Es nekādā veidā nevaru garantēt, ka tavs suns nekad neaizrīsies ar kaulu vai no liellopa plaušas tam nepaliks viegls puncītis. Tieši tāpēc, es atkal tev piedāvāšu VĒL LITERATŪRU.
Es ļoti ceru, ka tev lasīt zinātnisko rakstus ir tik pat interesanti, cik man, galvenokārt, jau tāpēc, ka no tiem tu gūsi ne tikai emocionālo baudījumu, bet reālu ieguvumu.

Zināšanu nostiprināšanai 

Pilnvērtīgākam ieskatam par to, kas tieši ir Raw meaty bones un, kuri no tiem ir piemērotami tavam sunim vari izlasīt austrāļu vetārsta Dr. Toma Lonsdeila mājaslapā: RMB . Pie viena vari iepazīties ar dizainu, kādā tika veidotas mājaslapas daudz, daudz gadus atpakaļ, lai arī informācija šajā mājaslapā ir krietni uzskatāmāka, nekā modernākos blogos.
Un vēl literatūra:
Raw fed dogs
Tail wagging
Raw feeding rebels
Raw feeding community
Pack lunch
Healthy dog for life
Un vēl mazliet:
Neliels raksts par to, kāpēc ir svarīgi sunim barot orgānus – printējama formāta vadlīnijas -> šeit

 

Visiem mieru un laimi, un atcerieties, ka arī suņiem mīlestība iet caur vēderu.