Vai suņi drīkst ēst sieru?

Siers ir populārs treniņu našķis, kā arī mājas apstākļos bieži viens suņi tiek cienāti ar dažāda veida siera izstrādājumiem. Suņiem ļoti garšo siers un tie ir gatavi darīt visu tikai, lai tiktu pie šie debešķīgā našķīša.

Tomēr, vai tas nozīmē, ka suņiem to vajadzētu ēst? Uzskaitīšu pāris iemeslus, kāpēc siers nav piemērota barība sunim.

Laktozes nepanesamība
Nozīmē, ka suņa gremošanas trakts nav spējīgs šķelt dabiskos cukurus, kas atrodas pienā. Lai sašķeltu laktozi ir nepieciešams gremošanas enzīms (ferments), ko sauc par laktāzi. Tomēr ne visi suņi spēj saražot šo enzīmu pietiekamā daudzumā, lai pilnvērtīgi pārstrādātu piena produktus. Lai arī svaigā pienā iekšā jau ir labs daudzums ar laktāzi, pasterizācijas procesā tā tiek iznīcināta.

Simptomi, kas liecina par to, ka tavam sunim ir laktozes nepanesamība:
– caureja
– vēdera uzpūšanās
– diskomforta sajūta vēderā (var novērot pēc suņa uzvedības, kustībām)
– atgāzes
– vemšana
– apetītes zudums

Šiem simptomiem būtu jāparādās pirmajās 24 stundās pēc siera produkta apēšanas.

Sāls daudzums sierā
Cietie sieri ir īpaši sāļi, jo tieši sāls palīdz no tiem izvilkt ārā visu mitrumu un tie ātrāk noveco. Citi sieri ar lielu pievienoto sāls daudzumus:
– kausētā siera šķēlītes
– stīgu siers
– parmezāns
– romano
– zilais siers
– rokfora
– feta
Sāls ir pievienots arī citu veidu sieros, bet mazākā daudzumā. Suņiem ir nepieciešams sāls, jo tas palīdz līdzsvarot šķidrumu un uztur veselīgu nervu darbību, bet tikai tādā daudzumā, kā tas jau dabiski ir atrodams svaigā gaļā.

Pārāk liels daudzums sāls suņa uzturā var novest pie dehidratācijas vai “saindēšanas ar sāli“. Akūta vai letāla daudzuma sāls suņiem ir 4g uz 1 suņa kilogramu. Pārmērīga sāls uzņemšana suņiem var izraisīt vemšanu vēl vairākas stundas pēc norīšanas. Klīniskās pazīmes, kas liecina, ka suns ir saindējies ar sāli:
– vemšana
– vājums
– caureja
– muskuļu trīce
– krampji
– bezsamaņa
Gadījumā, ja tavs suns ir apēdis produktus, kuros ir liels daudzums sāls, monitorē tā uzvedību, dod sunim dzert tīru, dzeramo ūdeni un nepieciešamības gadījumā, nekavējoties brauciet uz vetklīniku.

Bez sāls sieram pievieno arī citas, tavam sunim nevēlamas produkta sastāvdaļas Izplatīta piedeva ir glutamīnskābe, kas nelabvēlīgi ietekmē smadzeņu darbību. Nātrija fosfāts, kas bieži tiek pievienots smērējamajos sieros, ievērojami paaugstinās fosfāta līmeni asinīs. Mākslīgās krāsvielas, kuras pievieno sieram, lai tas izskatītos garšīgi dzeltens vai oranžs, var izraisīt alerģijas reakcijas un tieši hipoalerģiskiem suņiem būtu jāizvairās no mākslīgajām krāsvielām jebkāda veida barībās.

Lai ari ievērojami mazā daudzumā šī produkta uzņemšana var neizraisīt nevienu no augstāk minētajām sekām, katram pašam priekš sevis ir jāizvērtē vai tiešām sunim būtu jāēd siers, ņemot vērā, ka ir iespējamas tik daudz labas un veselīgas alternatīvas, kā piemēram, dabiskie kaltējumi.